Tiramisu Tarifi Kolay

Öncelikle söz konusu olan tiramisu tarifi olduğunda, bu lezzetli tatlıyı sevmemek için sütü ve hafif tatlıları hiç sevmemek gerektiğini düşünenlerdenim. Benim için son derece özel bir yeri olduğu için 5 farklı tiramisu tarifine yer verdiğimi belirtmek istiyorum.

Farklı damak tatlarının yorumlarına göre hazırlanan tarif listesine dilerseniz tiramisu tarifi bölümünden ulaşabilirsiniz. Bu yazıda 5 farklı yorumlama ile size farklı lezzetlere ulaşma garantisi veriyorum.

Tatlı Tarifi – Başlamadan Önce

Bilindiği üzere Tiramisu; mascarpone peyniri ile yapılır. Bu peynir hem ulaşılması zor hem de pahalı olduğu için biz labne peyniri kullanıyoruz. Yalnız farklı markaların farklı labneleri olduğundan dolayı ekşi tat bulunmayan yeni açılmış labnelerden yana tercihinizi kullanmanız tarifinizin ön plana çıkması açısından elzemdir. Gerçek lezzet bu şekilde kendini gösterir. Ben elimden geldiğince ölçüler konusunda sabit çalışmaya gayret gösterdim. Yorumlarınız bekliyorum.

Tiramisu Malzemeleri

  • Dilerseniz kedi dili bisküvi kullanın, o an için bulamıyorsanız hazır pasta keki kullanabilirsiniz. İnternet sitemizde hazır pasta keki kullanmak istemeyenler için nasıl yapılacağına dair bir içerik bulunmaktadır. Tavsiye ediyorum.
  • Bir tatlı kaşığı kadar toz şeker (sevmiyorsanız bile yine de kullanmanız önemli olabilir)
  • Tercihen 2 su bardağı süt (tercihen yazdığıma bakmayın, bazı tariflerde daha azı yada daha fazlası tavsiye edilmekte, ben kendi oranımı size yazmaya çalışıyorum)
  • Biraz sıcak su hazır bulunsun ve bir miktar kahveniz olsun.
  • 1 tane yumurtanın sarısı
  • 3 yemek kaşığı kadar un
  • 5 yemek kaşığı kadar toz şeker (bu krema malzemesi olduğu için ayrı yazayım dedim)
  • Bir paket (yada 200 gram) labne peyniri
  • Bir miktar kakao (üzerini süslemek için, gerisi sizin zevkinize kalmış)

Tiramisu Yapımı

Tarifinizde önceliği kremaya verin. Bu şekilde sıralama daha seri olacağı gibi karışıklıkta ortadan kalkar.

Yumurtanızı, şeker, süt ve un ile kısık ateşte karıştırın. Bir süre sonra yoğunlaşmaya başlayacak ve kremanız kıvam alacaktır. Bu andan itibaren ocağınızın altını kapatarak kremanızı soğumaya bırakın. Püf noktası: Kremanızı soğumaya bıraktığınızda unutmayın, ara ara giderek karıştırmaya devam edin. Bu onun daha akışkan olmasını sağlayacak ve lezzetli bir tarif olarak ön plana çıkaracaktır.

Şimdi sıra geldi kedi dili pastanın ıslatılmasına! Bunun için kahvenizi sıcak suyunuz ile karıştırarak dizdiğiniz kedi dilinin üzerini (veya kek tabanınızın) ıslatın.

Kremanız hala soğumadı mı?

Hem pürüzsüz hem de nispeten soğuk krema oluncaya kadar bekletin. Sonrasında içerisine labnenizi ekleyin ve mikser yardımıyla çırpın. Hızlı değil, çok yavaşta olmasın.

Bir sonraki adım ise kahve ile ıslatılan bisküvinin üzerinin krema ile kaplanmasına geldi. Kapladıktan sonra birkat daha bisküvi dizmeyi unutmayın. Pastanın yeni katını kahveli karışımla ıslatarak dikkatli bir şekilde ters çevirin ve krema katının üzerine kapalı olmasını sağlayın. Elinizde kalan krema ile pastanızı tamamen kaplayın.

Tiramisumuz hazır…

Şimdi sırada buzdolabında bekletmek var. Biliyorum son derece lezzetli görünüyor ama 2 saat kadar beklemesi gerekiyor. Bu sürenin sonunda servise hazır hale gelecektir. Afiyet olsun…

Yorum yapın