Tariflerde Ölçüler Nelerdir, Nasıl Bilinir, Oranlar - Yemekleri

Tariflerde Ölçüler Nelerdir, Nasıl Bilinir, Oranlar

Genellikle bir tarif almak istediğimiz zaman birden fazla yemek sitesini, televizyon programlarını, kitap ve dergileri takip edebiliyoruz. Aynı yemeğin birden fazla anlatım şekli bulunduğu için kafalarda ciddi anlamda soru işaretlerinin oluşması mümkün olabiliyor. Bu soru işaretlerini bertaraf etmek için tüm sorulan sorulara örnekleriyle cevap vermeye çalışacağız.

Tariflerde 2/3 Ne Demek

Tariflerde en sık karşılaşılan ve en çok sorulan ölçüdür. Üç bölü iki yada ikide üç şeklinde okunabilen bir tariftir. Genellikle kabın, tencerenin yada bardağın ölçülendirilmesinde kullanılmaktadır. Örnek olarak verecek olursak bir su bardağının 2/3 ü ne demek diye düşündüğümüzde, su bardağını üç eşit parçaya böldüğümüzü ve iki parçası dolacak şekilde kapattığımızı düşünebilirsiniz.

Bir tencerenin 2/3 ü şeklinde bir tanım gelirse bu seferde tenceremizi üç eşit parçaya böldüğümüzü ve iki parçasını dolacak şekilde kapattığımızı düşünebiliriz.

Tariflerde 1/3 Ne Demek

Biraz önce değindiğimiz 2/3 tarifinin tam tersidir. Bir su bardağının 1/3 ü dendiğinde bardağı üç eşit parçaya böldüğümüzü ve yalnızca bir parçasının dolu olduğunu düşünebilirsiniz. Bu şekilde boş alanın dolu alandan küçük olması beklenmektedir.

Tariflerde 4/3 Ne Demek

Genellikle tariflerde 3/4 şeklinde açıklanmış olsa da aslına bakarsanız 4/3 ile 3/4 aynıdır diyebiliriz. Bir bardağın tencerenin yada kabın dört eşit parçaya bölünüp üç parçasının dolu olması anlamına gelir ki dolu olan alan 2/3’e oranla daha fazladır.  Sıklıkla karıştırılmasına rağmen çok az kısmı boş olacak şekilde doldurmak şeklinde açıklamak mümkündür.

Tariflerde 1/2 Ne Demek

Aslında diğerlerine oranla daha kolay bir tanımdır. Bir su bardağının ½ si şeklinde yazıldığında yarısının kastedildiğini anlamak mümkündür. Bazen heyecanla yada yanlışlıkla 2/1 şeklinde de yazıldığı olmaktadır. Çok yüksek ihtimalle onunda yarısı anlamına geldiğini düşünmek yanlış olmayacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arıza kodu