Somon Tencere

Somon Tencere Tarifi İçin Malzemeler

  • Birey sayısına nazaran dilim somon balığı
  • 2-3 diş sarımsak
  • Yarım limon
  • Kahve fincanı zeytinyağ
  • Tuz
  • Karabiber

Somon Tencere Tarifi Yapılışı

Mükemmel bir ziyafet çekmek istiyorsanız ve fazla uğraşmak istemiyorsanız tam size nazaran kadınlar 🙂

Yarım limon suyu, rendeden geçirilmiş sarımsak ve zeytinyağı bir kapta karıştıralım. Somonlarımızın her iki yüzünü de tuz ve karabiberledikten sonrasında bu karışıma yatırıp her yerinin yağlandığından güvenli olalım. Minimum 1-2 saat mümkünse 4-6 saat kadar somonları bu karışımda bekletelim. Yapışmaz bir tavamızı iyice kızdırdıktan sonrasında somonları tavaya koyup ocağımızın ısısını kısalım 5-6 dk da kızaracaktır. Kızarıp kızarmadığını kontol ettikten sonrasında başka yüzünü de kızarttıktan sonrasında istediğimiz garnitürlerle servis tecrübe edelim.

NOT: Somon, bir tek protein açısından varlıklı bir kaynak değil, aynı vakitte omega-3 yağ asitleri açısından da varlıklı olan bir soğuk su balığıdır. Beslenmenize ne olursa olsun dahil etmeniz ihtiyaç duyulan bu balığın bir fazlaca esenlik avantajları vardır. Bilinmiş olduğu şeklinde bu balık, hem omega-3 yağ asitleri, bununla birlikte kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesinde destek olan niasin ve B12 vitamini bakımından zengindir.

Somon balığında mevcud omega-3 esas yağ asitleri, vücutta biriktiği süre kalp hastalıklarının riskini arttıran trigliserid seviyelerini düşürmeyi sağlar. Tertipli olarak somon balığı tüketmek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini önlemeye destek olacaktır. Ek olarak, aş borusu ve midenin duygulu mukoza tabakalarını korumaya destek sunar. En mühim esenlik faydalarından biri de kolorektal kanser riskini düşürmeye destek olmasıdır. Pulmoner emboliye karşı vücudu korumada destek sunar. Pulmoner emboli bir kan pıhtısının akciğerin anne damarlarından birini tıkamasıdır. Bunlardan başka, lösemi, multipl miyelom ve non-Hodgkin lenfoma risklerinin azaltılmasında etkilidir. Yüksek kan basıncını düşürmeye destek sunar ve insüline karşı vücudun tepkisini artırır. Tertipli tüketimi, yaşa bağlı makula dejenerasyonu başlangıcından vücudu korur. Somon balığı omega-3 yağ asitleri ve amino asit ihtiva ettiği için, kuruluk ve göz yorgunluğunu önlemede destek sunar. Son araştırmalar somon ve uskumru şeklinde yağlı balıkları tüketen hanımefendilerin meme kanserine yakalanma risklerinin fazlaca daha düşük bulunduğunu göstermiştir. Uyluk ve bacak damarlarında gelişen kan pıhtılarının fazlaca şiddetli ağrıya sebep olduğu, derin ven trombozu denilen durumun önlenmesinde destek sunar. Bu balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar özelliklere haiz olduğu tanınmaktadır. Böylece güneş yanığını önlemeye destek sunar ve cilt kanseri riskini düşürür.

Yorum yapın