Ramazan Pide Yapımı – Tırnak Pidesi

Sizi bilmem ama bana ramazan pidesi denilince aklıma direkt olarak tırnak pidesi geliyor.

Ramazan pidesi fiyatları , ramazan pidesi gramajı her şehir de ayrı olsa da ramazan pidesinin yapımı her mutfakta aynı:) Ramazan pide nasıl yapılır , ramazan pidesinin üzerine ne sürülür gibi detayları paylaşacağım.

Açıkçası ramazan pidesini yapmadan önce ne gerek var ki diye düşünmüştüm. Çok uğraşırım hiç yapmasam mı hadi kurabiye/poğaça gibi olursa diye düşünürken bir anda yapmaya başladım ve sonuç hiçte korktuğum gibi olmadı.

Ramazan pidesi tırnak aparatı satılıyor olsa da ben tırnak pidesinin adına yakışır şekilde tırnaklarımı kullanarak şekil verdim:)

Ramazan pidesiyle yapılan tarifler bir çok çünkü ramazan pidesinin dezavantajı bir iki gün sonrasına kaldığın da hemen bayatlaması. Pideyi değerlendirmek için de bir çok tarif üretiyoruz. Ramazan pidesinden karadeniz pidesi tarifimi bende daha önce paylaşmıştım.

Ramazan pidesinden pizza nasıl yapılır sonra ki yazılarım da ona da değineceğim çünkü karadeniz pidesi ne kadar lezzetli olduysa ramazan pidesinden pizza da bir o kadar lezzetli oluyor.

Ramazan pidesi hamuru yapılışında sadece iki kase kullandım, mayalanması toplamda 2 saati buldu, pişirmesi 15 dakika sürdü. Detayları aşağıda anlatacağım.

Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır ?

Ramazan Pidesi Hamuru Malzemeleri

  • 1 su bardağı ılık su (200 ml)
  • 1 yemek kaşığı kuru maya (7 gram)
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2.5 su bardağı un (250 gram)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Ramazan Pidesinin Üzerine Sürmek İçin,

  • Zeytinyağı ve su karışımı
  • Çörekotu ve susam

Ramazan Pidesi Tarifi

El yakmayacak sıcaklıkta, ılık su bir kaseye alınır, üzerine maya ve toz şeker eklenir, karıştırılır, 5-10 dakika mayalanması beklenir.

(Bir paket kuru mayada 10 gram oluyor)

Ayrı genişce bir kaseye 2 su bardağı un eklenir, ortası çukur olacak şekilde açılır. (yarım su bardağı un da elinizin altında bulunsun). Unun dış kenarlarına tuz serpilir, ortasındaki çukur kısma mayalı su karışımı dökülür. Zeytinyağı eklenir, kenarlardan un yavaş yavaş eklenerek harmanlanır. Pide hamuru cıvık bir hamur olacak ama çok cıvık olduysa elinizin altında duran yarım su bardağı unu da ekleyebilirsiniz.

Bu cıvık hamurun ağzı streçlenir, havlu örtülür veya ılık bir ortamda 1 saat mayalanması beklenir.

1 saat sonra streç açılır, şişen hamur elle oynanarak hamurun gazı alınır. Yağlı fırın kağıdı serilen fırın tepsisine hamur alınır, dıştan iki parmak genişliğinde tırnakla şekil verilir, orta kısma da baklava dilimi olacak şekilde tırnakla şekil verilir.

45 dakika fırın tepsisinde bekletilir, şekli tekrar tazelenir, zeytinyağı ve su karışımı fırça ile pide hamurunun her yerine sürülür. Susam ve çörek otu serpilir.

Önceden 250 dereceye ısıtılan fırına pide hamuru verilir. 250 derecede 8 dakika pişirdikten sonra fırın 200 dereceye düşürülür, 200 derecede 6-7 dakika pişirilir.

Afiyetler olsun…

Ramazan pidesi tarifi video youtube kanalımda ve burada var;

 

Yorum yapın