Izgarada Soslu Çipura – Levrek Tarifi

Pazar günü demek benim için balık günü demek. Bol yeşillikle yapılmış ekşili salata ve soslu hazırlanan balık ızgara!

Balığın buğulamasından daha çok ızgarada olanını seviyorum ben. Her zaman da pikniğe gitmek ve açık havayı güzel yakalamak mümkün olmadığından kendime elektrikli ızgara aldım. Biber, soğan, patlıcan,sarımsak közlediğim gibi balık ve tavuğuda çok lezzetli oluyor. Öyle çok pahalı bir şey de değil. Temin edebiliyorsanız kesinlikle düşünmeden alın derim. Kokusu da olmuyor. Evde mangal rüzgarı esiyor bildiğiniz:)

Genelde evde sos yapacağım zaman direkt olarak baktığım tek site var orası da soslar.net Bu güzel tarif içinde teşekkürü borç bilirim. Her zaman ki gibi harikaydı!

Izgarada hangi balık daha güzel olur derseniz ben palamutu tek geçerdim. Taaki soslu levrek ve çipurayı deneyene kadar…

Bu sos çipuraya mı daha çok yakıştı levreğe mi derseniz ben levreğe daha çok yakıştırdım. Hemen ızgara balık sosu tarifine geçiyorum.

Izgarada Levrek ve Izgara Çipura Sosu İçin Malzemeler

  • 1 tane levrek
  • 1 tane çipura
  • Çeyrek demet maydanoz
  • 4 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı

Izgarada Levrek ve Izgara Çipura Nasıl Yapılır

Levrek ve çipura nasıl temizlenir derseniz ben kafasıyla yemektende pişirmektende hoşanmıyorum. Balıkçı sağolsun temizleyip veriyor.

Sos için, rendelenmiş sarımsak, ince kıyılan maydanoz, karabiber, tuz ve zeytinyağı bir kapta karıştırılır.

Temizlenen balıklar yayvan bir kaba alınır. İçine ve dışına eşit şekilde sos yayılır. Streçle kapatılıp buzdolabında soslanan balık yarım saat dinlendirilir.

Dinlendirildikten sonra ızgarada her bir tarafı 10-12 dakika ızgara yapılır. Izgaradan ızgaraya değişebilir bu dakika. Kontrollü şekilde pişerebilirsiniz.

Afiyetler olsun…

Izgarada soslu balık nasıl yapılır video için,

Yorum yapın