Hatay Yemekleri İsimleri | Parmaklarınızı Yiyeceksiniz

Kültürel mirasımız ve olmazsa olmazımız Hatay’ımız. Öyle bir şehir düşünün ki, bir ucundan bir ucuna bütün yemekleri lezzetli, insanları güler yüzlü ve her köşesinden tarih fışkıran bir yer olsun. Bu sefer yemekleri adresi olarak Hatay yemeklerine göz atacağız. Elbette ki baştan sona bütün listeyi yazmak mümkün değil, zaman içerisinde parça parça değinmeye devam edeceğiz.

Bu yazının hazırlanmasında desteklerini esirgemeyen hatay yemekleri isimleri adresine özellikle teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Fellah Köftesi

Hatay ve çevresinden bütün dünyaya armağan edilmiş bir yemektir. İnce bulgurla hazırlanan köfteler, önce küçük toplar haline getirilir sonrasında bir güzel haşlanır. Zevkinize göre sarımsak ve özel sosu ile servis edilir. Fellah köftesinin yoğurtsuz olmayacağını da hatırlatmış olalım.

Kâğıt Kebabı

Adında kebap ismi geçiyor olsa da alışık olduğumuz kebap lezzetinden bir adım önde olduğunu da itiraf etmemiz gerekiyor. Tarihi hakkında çeşitli yorumlar yapılıyor olsa da günümüzde kağıt kebabını en iyi Hatay’da bulabilirsiniz.

Bu durumun birden fazla sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle kullanılan kıymasının satırla özenerek ince ince kıyılmasının bu efsane lezzete çok büyük etkisi olduğunu da belirtelim. Günümüzde Hatay ilinin en turistik yemeği olarak Kağıt kebabının ön plana çıktığını da özellikle belirtmek istiyoruz.

Belen Tava

Geldik Hatay’ın son yıllarda adından sıkça bahsettiren bir diğer yemeğine… Doğrusunu söylemek gerekirse Belen Tava Hatay mutfağında ki en doyurucu yemekler arasında başı çekmektedir. Belen ilçesinden tüm ülkeye yayılmış muhteşem bir lezzet olarak dikkat çeker. İçerisinde gerek kuşbaşı eti gerekse özenle hazırlanan baharatları ile hem lezzetli hem de sağlıklı bir tercih olabilir. Sadece bir kez Belen tavayı tercih ederseniz ne anlatmak istediğimizi daha net bir şekilde anlamış olursunuz.

Firik Pilavı

İlk kez Firik Pilavı yiyorsanız onu yemediğiniz günlerinizi üzülerek hatırlarsınız. Üstelik Hatay’da günün her saatinde her evde her restoranda Firik Pilavının pişiyor olması da düşündürücüdür. Lezzetinin en temel sırrı bol tavuk eti kullanılması, baharatları üzerinde tüten dumanı…

Şimdilik bu kadar elimizden geldiğince Hatay mutfağını ayrı ayrı anlatmaya çalıştıksa da bunun için sayfalar dolusu kitap yazmanın bile yeterli olmayacağı kanaatindeyiz. Lezzete doğru adreste ulaşmak için yapılması gereken en mantıklı işlem yorumlara göz atmaktan geçecektir. Bu yazının hazırlanmasında katkısı olan hatay yemekleri adresine göz atarak doğru yemeği nerede tadacağınızı adresimizden hızlı ve kesintisiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bizi yorumsuz bırakmayın…

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir