Brokoli Çorbası

Brokoki çorbası brokoli yiyemeyenlerin kurtuluşu oluyor. Etrafımda brokolinin tadını sevmeyen insanlar olduğundan biliyorum bunu. Çünkü ben çiğ brokoliye limon sıkıp kahvaltıda yiyen bir insan olarak gerçekten brokoliye haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bir karnabahar gibi kötü kokulu değil sonuçta. Ki karnabaharı da severim.

Brokoli diyeti yapanlar brokoli suyu tüketiyor ve brokoli kalorisinden dolayı tercih ediyorlar. Onlar içinde brokoli çorbası kaçınılmaz oluyor.

Aslında brokoli tadını ben gibi seviyorsanız sadece soğan ve brokoli ile bu çorbayı yaparsanız brokolinin tadını daha çok alırsınız. Ben bunu seviyorum. Ama brokoli tadı önde olmasın, daha karışık ve lezzetli bir tat olsun derseniz havuçta ekleyebilirsiniz. Biraz kıvamlı olsun diye patates, kremamsı bir doku içinde krema eklenebilir.

Ben brokoli tadının baskın olmasını sevmeyenlerin ağırlıkta olacağını düşünerek, hepsini ekleyerek yaptığım tarifimi paylaşıyorum.

Malzemeler

  • 1 küçük boy brokoli (300-400 gram)
  • 1 tane soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tane havuç
  • 1 tane orta boy patates
  • 3-4 yemek kaşığı süt kreması
  • Karabiber, tuz
  • Zeytinyağı

Yapılışı

Brokoli çiçeklerine ayrılır, blendırdan geçirileceği için çok küçük olmayacak şekilde diğer tüm sebzeler doğranır.

Çorba piştikten sonra brokoli ile süslemek isterseniz, brokoli çiçeklerinden, brokoli tanelerinden süslemek isterseniz de brokoli çiçeklerini traşlayarak ayırabilirsiniz.

Çok fazla yağ eklenirse çorbanın yüzeyine çıkacağı için, 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir. Sırasıyla doğranan soğan, havuç,patates, sarımsak  ve brokoli eklenir. 2-3 dakika kavrulduktan sonra karabiber, tuz ve brokolilerin hizasınca su eklenir. 20 dakika pişmeye bırakılır. 20 dakika sonra ocağın altı kapatılır, 5 dakika dinlendirildikten sonra blendırdan geçirilir. Blendır yoksa süzgeçten de geçirilebilir.

Tekrar ocağın üzerine alınan tencereye krema eklenir, karıştırılır, bir taşım kaynatılır.

Krema tadını sevmiyorsanız krema katmasanız da olur. Krema sadece ayrı bir lezzet ve kremamsı kıvam veriyor.

Afiyetler olsun…

Yorum yapın