Bir Bardak Kaç Gram

Daha önce yazdığımız pek çok yazımız da bu sorunun cevabını dolaylı olarak vermeye çalıştık. Aslına bakarsanız üretilen bardağın cinsine bağlı olarak değişiklik gösterdiği düşünülse bile su bardakları için bu durumun pek istisnası bulunmamaktadır. Sorulan sorunun başlığında bir bardak kaç gram gelmektedir denilse de sıvı olarak hacmi kast edilmektedir. Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

  • Bir su bardağı 200 ml
  • Bir çay bardağı 100 ml
  • 1 yemek kaşığı 10 ml

1 tatlı kaşığı 5 ml sıvı hacmine sahiptir.

Başka bir deyiş ile 5 su bardağı bir litre ederken 10 çay bardağı 1 litre hacme sahip olmaktadır. Gramaj bakımındansa bu durumun biraz daha farklı olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Örneğin, bir su bardağı margarin hacmi ile bir su bardağı suyun ağırlığı bakımından farklılık gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu konu başlıklarını ise yeri geldikçe farklı farklı olarak vermeye çalışacağız. Dilerseniz web sitemizde bulunan pratik bilgiler bölümünden bu ve bunun gibi soruların detaylı cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Kalori hesaplama, hacim hesaplama ve ağırlık birimi hesaplama merak edilen birime bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebepten internette yer alan bilgilerin elinizde bulunan materyal ile doğrudan uyumlu olması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Örneğin bir çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı tereyağın hacmi ve kalori değeri nasıl ki birbirinden farklı olacaksa aynı durum diğer seçenekler içinde farklılık gösterebilir. Bu konu başlığına özellikle dikkat etmek son derece büyük bir önem arz edecektir.

Yorum yapın