750 gr Şeker Kaç Bardak Eder

Pratik bilgiler köşesinde bugün çok sorulan bir sorunun cevabını aramaya karar verdik. Çoğunlukla yemek kitaplarında, bloglarda, youtube videolarında daha pratik olsun diye sabit tariflerden yardım alınmaktadır. Özellikle 750 gr şeker katmak yeterlidir gibi terimleri duymaya çok alışığız. Hal böyle olunca sizler için 750 gr şeker kaç bardak eder sorusunun cevabını araştırdık.

750 Gram Şeker Kaç Su Bardağı Eder

Konuyu uzatıp gerçekten bilgi vermeyen adreslerden olmamak adına 750 gram şekeri nasıl hesaplamanız gerektiğini söyleyelim. Öncelikle 1 su bardağı toz şekerin 185 – 190 gr yaptığını söyleyebiliriz. Böyle olunca 4 tam dolu su bardağı şeker 750 gr gelecektir.

Diğer Şeker Ölçüleri

Çok sık yapılan bir yanlış ile başlamakta fayda var. Pek çok tarifte daha az miktarda alıyor diye yemek kaşığı yerine çay bardağı yada çay bardağının yarısı yazılıyor. Küçük çay bardağı ile büyük çay bardağı arasında hacimsel bir fark oluştuğu için bu ayrıma özellikle dikkat etmek gerekiyor.

1 çay bardağı şeker 100 – 110 gr alırken, küçük çay bardağında bu rakam 80 – 90 gr olarak ön plana çıkmaktadır.

Farklı tariflerle şeker ölçülerinin altını çizmek gerekirse 1 yemek kaşığı şeker 15 gr alırken, tepeleme doldurulmuş halde bu miktarı 10 gr artırabiliyoruz. Bu da sayıca çoğalttığımız zaman tarifimizin bir hayli şekerli olması anlamına gelebiliyor. O sebepten tarifi hazırlamadan önce hacmen şekerimizi ne kadar alacağımıza özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Çay Bardağı Şeker Ölçüsü

Farklı bir bilgi olacak ama su bardağı bulamamanız durumunda üzerinden bir parmak alınmış iki çay bardağı şekerin bir su bardağı şekerle aynı gr vereceğini söyleyebiliriz.

Burada çoğunlukla pratik tariflere ve az bilinenlere değinmeye çalışıyoruz. 750 gr şeker tek bir tarif için hazırlanacaksa oldukça yüksek kalori anlamına gelmektedir. Bir de farkında olmadan bu rakamı artırmak gereğinden fazla miktarda şeker anlamına gelir.

Eğer imkanınız varsa sizde mutfağınız için pratik terazilerden satın alabilirsiniz. Çoğunlukla 250 grama kadar tartan bu terazilerin oldukça uygun fiyatlı ve kaliteli olanları da bulunuyor. Ben çoğunlukla buraya yazmadan önce tartım işlemlerimi tam olarak yapmaya çalışıyorum.

“750 gr Şeker Kaç Bardak Eder” üzerine 3 yorum.

  1. Güzel öneriler için teşekkür ederim. Sanırım mutfak tartılarından satın almak en kesin çözüm olacak. Bim markete ucuz bir tane getirseler de satın alsak.

  2. 750 gram şekerle falan uğraşmamak gerekiyor. Aslında 250 gram ayarlı kaplar var onlar işinizi görecektir.

Bir cevap yazın