1 Litre Kaç Gram – (1 Litre Süt, Mazot, Benzin, Boya, Alkol Kaç Gram)

Öncelikle bu konuda en çok sorulan soru ile cevaplandırmaya başlamanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. 1 litre kaç su kaç gram? Sorusunun cevabının 1 kilo – 1000 gram olduğunu söyleyebiliriz. Bu suyun özağırlığı ile alakalı bir konu olduğu için bu şekilde açıklamasını yapabiliriz. Yalnız başlıkta da belirttiğimiz gibi diğer ölçü birimlerinin değişkenlik gösterdiğini düşünecek olursak gramajların farklılık göstermesi sürpriz olmayacaktır.

1 Litre Süt Kaç Gram

Öncelikle 1 litre süt kaç gram sorusunun cevabı su da olduğu gibi tek bir cevap ile bizi karşılayamaz. Yalnız sütün yoğunluğunun sudan daha fazla olduğunu bildiğimiz için her durumda 1 litre süt 1 kg’dan daha ağır olacaktır.

Sütün Ağırlığını Etkileyen Faktörler

Sütün yoğunluğu yağlılığına, sağılan hayvanın cinsine, beslenmesine ve hatta tükettiği maddelere göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple 1 kg süt 1.100 – 1.350 Gram arasında gelir dersek yanlış olmayacaktır.

1 Litre Mazot Kaç Kg

Araştırmalarımıza göre motorinin yoğunluğunun 820 – 855 kg/m3 olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda süt veya suyun aksine 1 litre mazot için 1 kg bağıntısını kurmak pek mümkün olmaz… Kabaca bir hesaplama yapmamız gerekirse 1 litre mazot kaç kg sorusunun cevabına 820 – 855 Gram arasında bir değer söyleyebiliriz.

1 Litre Benzin Kaç Gram

Benzinin yoğunluğu mazotun yoğunluğundan biraz daha fazladır. Yine de çok fazla yoğun bir rakam telaffuz etmek pek mümkün olmayacağı için 877 – 890 Gram arasında bir rakamdan bahsetmek yanlış olmayacaktır.

1 Litre Boya Kaç Kg

Boyaların ağırlığı da markalara ve diğer pek çok farklı etmene göre değişiklik gösterebilir. Adından da anlaşılacağı üzere su bazlı boyaların ağırlıkları yağlı boya ağırlığına göre biraz daha az olacaktır. Bu durumun temel nedeni ise boyanın yoğunluğudur. Boya ne kadar yoğun olursa ağırlığının o kadar fazla olacğaını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple biz şimdilik Marshall İç Cephe Boyasını örnek alarak bir rakam söyleyebiliriz. 1 Litre Boya 1250 Gramdır.

Yine de bu noktada boyanın cinsi, markası ve pek çok farklı teknik özelliğinin boyanın ağırlığını değiştireceğini unutmamak gerekiyor. 1 litre guaj boya ile tabi ki su bazlı bir boya aynı grama sahip olmayacaktır. Bu sebeple burada verilen ölçüleri baz almayın!

1 Litre Alkol Kaç Kg

Alkolün ağırlığı da suyun ağırlığından daha düşüktür. Bu sebeple 1 litre alkol 820 – 850 gram arasında gelir dersek yanlış olmayacaktır.

1 Litre Toprak Kaç Kg

Net cevaplaması mümkün olmayan başka bir soru ile karşınızdayız. Bildiğimiz tek bir gerçek var ki o da bir litre toprağın 1 kilodan daha ağır geldiğidir. Yalnız ne kadar ağır gelip gelmediği ise toprağın özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterecek son derece önemli bir konu başlığı olarak dikkatleri üzerinde toplayacaktır. Ortalama olarak 1600 gram – 2800 gram arasında ağırlıklardan bahsedebiliriz.

1 Litre Bal Kaç Kg

Genellikle 1,5 kg civarında bir rakamdan bahsedilse de bu durumda balın cinsi ile doğrudan ilişki içerisindedir. Piyasada sıklıkla satılan çiçek balı daha akışkan ve daha az  yoğunluğa sahipken kestane balı gibi yoğun balların ağırlığının daha fazla olacağını belirtmek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple 1 kg balın ağırlığı için 1350 – 1650 gram arasında bir rakamdan bahsedebiliriz.

1 Litre Kola Kaç Kg

İnternette çok fazla araştırma yapmış olmama rağmen 1 litre kola kaç gram gelir sorusunun cevabına ulaşamadım. Bu konuda her ne kadar birkaç bilgi bulunuyor olmasına rağmen içeriğinde yoğun miktarda şeker barındırdığı için kesinlikle 1 kilogramdan daha ağır bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. Hemen kendi mutfağımda bulunan kola üzerinden bir tartma işlemi yaptım ve 1380 gram sonucu ile karşılaştım. Bu rakamdan pet şişeyi düşüp tekrardan burayı güncelleyeceğim

Merak ettiğiniz soruların cevaplarına sizler için hazırladığımız internet adresi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Yorum yapın