Tariflerdeki Çay Bardağı - Yemekleri

Tariflerdeki Çay Bardağı

Öncelikle acelesi olanlar ve yazının devamını okumadan direkt sonuca ulaşmak isteyenler için özet geçelim. Bir çay bardağı, yarım su bardağı ve 10 yemek kaşığına eşittir. Yazının devamında gıda maddelerinin gram cinsinden ağırlıklarına da ulaşabilirsiniz. İyi tarifler…

Tariflerde ölçünün şaşmaması son derece önemli bir konu başlığıdır. Genellikle çay bardağı, çay kaşığı, yemek kaşığı, su bardağı, cup gibi tanımlamalar ortaya çıkınca malumunuz olduğu üzere kafalar karışır. Tabi ki çay bardaklarının da bir olmadığı ve farklı modellerinin farklı hacimlerde sıvılar aldığını düşünecek olursak bu konuda bir standart oluşturmanın gerekli olduğunu görürüz.

Konuyu çok fazla uzatma taraftarı olmadığım için aşağıda verdiğim listede çay bardağının genel kabul edilen hacimlerini net bir şekilde açıklamaya çalıştım.

Birim Hacmi (ml) Karşılığı
1 çay bardağı 100 ml Yarım su bardağı veya 10 yemek kaşığı

 

Tabi ki biraz öncede değindiğimiz gibi bu durumun sabit bir değeri olmadığını söylemek mümkündür. Eskiden çay bardakları dendiği zaman standart 70 ml’lik küçük çay bardaklarının sayısının daha fazla olduğunu günümüzde pek çok farklı çay bardağı üretimi olduğu için kafa karışıklığına neden olduğunu belirtmekte fayda var. Aşağıda verdiğimiz listede ise bize masum görünen bazı gıda maddelerinin gram cinsinden karşılıklarını vermeye çalıştık.

Gıda Çay Bardağı Ağırlığı
Buğday Unu 55 – 60 gram
Pudra Şekeri 70 – 75 gram
Esmer Şeker 60 – 65 gram
Yoğurt 100 – 105 gram
Antep fıstığı 50 – 60 gram

 

Uzun lafın kısası çay bardağı deyip geçmemek gerekiyor. Gram cinsinden bakıldığında çay bardağının ciddi miktarlarda hacme sahip olduğunu görmek mümkün olabiliyor. Yorumlarınızın bizim için son derece değerli olduğunu belirtmek istiyoruz. Herkese mutlu haftalar dileriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arıza kodu