Sıcak Şarap Tarifi

Bir süredir yer vermeyi düşündüğüm ama hep bir aksilik yüzünden fırsat bulup da yazamadığım iki sıcak şarap tarifini sizinle detaylı olarak paylaşacağım. Birincisi İngilizce de “Mulled Wine” olarak isimlendirilen baharatlı sıcak şarap tarifi ki kesinlikle tavsiye ederim. İkincisi daha çok restoranlarda karşımıza çıkan baharatsız olarak hazırlanan versiyonu, iki tarif için de pişirmeyle ilgili küçük notlara yer verdim. Hazır mısınız, başlayalım mı?

Sıcak Baharatlı Şarap Tarifi – Mulled Wine

İlk kez yapacaklara önerim çok tatlı şaraplardan uzak durmalarıdır. Kırmızı şarap için öküzgözü, boğazkere tercih edilebilir. Bir de baharatlı şaraplardan uzak durun ki baharatın yoğunluğunu ve lezzetini kendi sofranızda kendiniz hazırlayın.

Sıcak Şarap Malzemeleri

  • 1 şişe kırmızı şarap, tercihiniz kırmızı olsun. Kolay bulabileceğiniz bir şarap seçin ki aynı tarifi tekrar yapmak isteyebilirsiniz. İlk seferinizde pahalı olanları tercih etmeyin.
  • Yarım litre elma şarabı, bulmak zor biliyorum. Yeterli fırsatı bulursam tarifini ekleyeceğim. Yine de yorumlara yazarsanız ona göre tarifini hızlandırırım.
  • Bir büyük yıldız anason
  • Kabuk tarçın ve portakal
  • İki yemek kaşığı bal

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerenin içerisine tüm malzemelerimizi katarak karıştırmaya başlayalım. Yavaş karıştırmak kısık ateşte 15 – 20 dakika kadar pişiriyoruz. Portakal suyunu ayrı portakal kabuklarını ayrı olarak tencerenizin içine koyarsanız lezzetini daha yoğun hissedersiniz. Kabuk tarçınla servis yapmayı unutmayın. Tencerenizin ısısının 80 dereceye ulaşması yeterli olacaktır. Çok kaynatmayın.

Bir cevap yazın