Şerbetli Gül Tatlısı

Yemekli misafirim geldiğinde yaptığım tatlımdı, şerbetli gül tatlısı. Hem şerbetli arayışınız varsa hem de görüntüsü güzel olsun istiyorsanız çok pratik bir tatlı. Akşam misafir gelecekse sabahtan yapıp buzdolabına atarsanız akşama kadar çok güzel çekiyor, dinleniyor.

Gül tatlısı irmikli bir tatlı. Gül tatlısı irmiksiz olursa nasıl olur denemedim ama irmik ölçüsünü azaltıp, un ölçüsü arttırılırsa olabilir diye düşünüyorum.

Gül tatlısı şerbeti için normal bir şerbet tarifiniz varsa uygulayabilirsiniz. Gül tatlısının şerbetini çok yapmayı sevmiyorum.

Sizin için basamak basamak şerbetli gül tatlısının yapımını fotoğrafladım. Gül tatlısı nasıl yapılır video olarakta youtube kanalımda bulabilirsiniz.

Gül tatlısı kaç derecede pişer diyorsanız, 180 derece de pişiyor.

Şerbetli Gül Tatlısı Malzemeler

 • 100 gram margarin veya tereyağ
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 1 çay bardağı irmik
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 paket vanilya
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • Yarım paket kabartma tozu
 • Alabildiğince un( yaklaşık 3 su bardağı)

İçi için, fındık

Şerbetli Gül Tatlısının Şerbeti Malzemeler

 • 3 su bardağı su
 • 3 su bardağı şeker
 • 2-3 damla limon suyu

Şerbetli Gül Tatlısı Tarifi

Şerbet ılık, tatlı sıcak olacağı için önce şerbet hazırlanıp ılımaya bırakılır.

Su ve şeker karıştırılır. Ocağın üzerine alınır. Şeker eriyene kadar karıştırılır, şeker eridikten sonra karıştırma bırakılır, limon suyu damlatılır. Kıvam alana kadar kaynatılır. Şerbetin nasıl olduğunu anlamak için, kaşıkla karıştırdıktan sonra damlama testi yapabilirsiniz. Eğer su gibi kaşıktan dökülüyorsa olmamıştır. Biraz mukavemetli olması gerekiyor.

Oda sıcaklığındaki katı yağ, sıvı yağ irmik, yoğurt ve sirke karıştırılır. Un, kabartma tozu ve vanilya karıştırılır, sıvı karışıma yavaş yavaş ilave edilerek yoğurulur. Kulak memesi yumuşaklığında hamur olacak. Tereyağı veye margarin katmanıza göre un miktarı değişeceği için tam bir ölçü veremiyorum.

Hamur 10 dakika kadar dinlendirildikten sonra bezeler alınır. Beze açıldıktan sonra çay bardağı ile hamurlar kesilir. Bir tane gül şekli için 3 tane yuvarlak parça kullanacağız. 3 parça hamur yan yana dizilir. Ortada kalan hamur parçası altta kalacak, baştaki ve sondaki yukarda kalacak. Baştaki hamura iki tane fındık konulur, yuvarlanır, ikiye bölünür. İki tane gül elde edilir.

Hamur bitene kadar bu işleme devam edilir. Tüm güller yağlı fırın kağıdı serilen tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Yaklaşık 25 dakika kadar.

Tatlılar fırından çıkınca 2-3 dakika ilk sıcaklığı gider gitmez ılıyan şerbet dökülür. Oda sıcaklığına gelince şerbetli gül tatlısı buzdolabına alınarak dinlendirilir.

Afiyetler Olsun…

Gül tatlısı tarifi video izlemek için;

Bir cevap yazın