Şekersiz Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık ezmesi denildiğinde herkesin aklına aynı markalar ve aynı ürünler gelmektedir. Uzunca bir süre boyunca parası ile ön plana çıkan bu ürünleri evde kendi imkanlarımızla yapacağımıza inanmıyorduk. Oysa son derece kolay ve hızlı tariflerin yardımıyla bu ürünleri yapmanın mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor. Evde herkesin rahatlıkla yapabileceği tarifler ile şekersiz katkı maddesiz fıstık ezmesi tarifini rahatlıkla hazırlamanızı sağlıyoruz.

Şekersiz Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Uzun uzun fıstığın faydalarını anlatmak yerine rahatlıkla hazırlayacağınız fıstık ezmesi tarifini vermek istiyoruz. Bu lezzetli tarifi rahatlıkla hazırlamak için ihtiyacınız olan tek yardımcının pekmez ve yer fıstığı olduğunu unutmamak gerekiyor. Üstelik üzüm pekmezi dışında keçiboynuzu veya dut pekmezi kullanarak da lezzeti farklı boyutlara getirmeniz mümkün olmaktadır. Şu ana kadar ben hep üzüm pekmezi ile hazırlamama rağmen keçiboynuzu pekmezi ile hazırladığım şekersiz fıstık ezmelerinin de ciddi bir beğeni topladığını belirtmek istiyorum.

Şekersiz Fıstık Ezmesi Malzemeleri

  • Yarım kilo tuzsuz kabuğu soyulmuş yer fıstığı
  • 1 yemek kaşığı silme pekmez.

Fıstıklarımızı kavurarak işleme başlangıç yapıyoruz. Hazırladığımız genişçe bir fırın tepsisi içerisine yaydığımız fıstıklarımızı yaklaşık 200 derecede 10 dakika kadar kavuruyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken asıl konu fıstıkların birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde dağılmalarını sağlamak olacağı için çok fazla fıstık kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir. Eğer sizin fırın tepsiniz yarım kilo fıstık için yetersiz kalacaksa tarifin yarısını kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Fırınınız çok küçükse sıcaklık ayarını 10 derece kadar düşürebilirsiniz. Süreyi kısıtlamamanızda fayda  vardır fıstıkların tam olarak kızarmasını ve bu şekilde kavrulmasını istiyoruz.

İkinci Aşama

Fırında kavurma işlemi tamamlandıktan sonra fıstıklarımızı robotumuza alarak püre kıvamını elde etmeyi amaçlıyoruz. Bu işlem mutfak robotunuzun tek seferde yapabileceği bir işlem olmadığı için en azından 5 parça halinde parçalama işlemini sürdürün. Fıstıklarınızın tamamı püre kıvamını alıncaya kadar bu işlemi uygulamaya devam ederek parçalamayı sürdürün.

Aroma katmak isteyenler kesinlikle tereyağı yada sıvı yağ kullanmamalıdır. Çoğunlukla fıstığın kendi yağı bu işlem için yeterli olmaktadır. Yine de bir aroma elde etmek istiyorsanız maksimum 1 tatlı kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Bu işlem tamamlandıktan sonra ekmeğe sürülebilecek kıvama gelen yer fıstıklarımızın üzerine pekmez ilave ediyoruz. Tahta bir kaşık yardımıyla düzenli olarak karıştırma yapmalı ve pekmezin fıstık ezmesinin her bölgesine karışmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Evde Fıstık Ezmesi Yapmak

Bu işlem bittikten sonra fıstık ezmemizi cam bir kavanozun içerisine alarak sürülebilir kıvama getirebilirsiniz. Buzdolabına yaklaşık bir buçuk ay boyunca saklayabilir ve dilediğini zaman tüketmeye başlayabilirsiniz.

Genellikle fıstıklar fırında kavrulmadan ezilmeye başlandığı için arzu edilen sürülebilirlik sağlanmaz. Bunun püf noktası ise fıstığın belirli bir sıcaklığın üzerinde yağını daha kolay saldığıdır. O sebepten yağını düzenli bir şekilde salmasını sağlamak için minimum 10 dakika kadar sıcak ortamda hafiften kızarana kadar bekletiyoruz. Yine de yağını yeterli görmediyseniz biraz önce de belirttiğimiz gibi kendiniz de yağ ilave edebilirsiniz.

Yorum yapın