Poşette Tavuk Tarifi – Nasıl Yapılır

Tavuğun lezzetlisi yumuşak olanıdır. Bunun için poşette tavuk kesinlikle denenmesi gereken tarifler arasında yer alıyor. Sizler için farklı tarifleri bir araya getirip bir süredir yeni bir tarif ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Bu sayede hem lezzetli hem de pratik bir tarif hazırlayabilirsiniz. İşte pratik değişik yemek tarifleri listemize yer bir halka daha, hazırsanız başlayalım.

Yumuşak – Sulu – Lezzetli Poşette Tavuk

Tavuklar için fırın uzmanı olmamanız durumunda fazla kuruması ile sonuçlanacak bir durum ortaya çıkarabilir. Bunun için poşet hem muhafaza hem de yumuşaklık açısından bulunmaz bir nimet olarak bizi karşılıyor. Üstelik bu yumuşaklık için ihtiyacınız olan tek yardımcınızın fırın poşeti olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Nasıl Oluyor

Objektif bir şekilde söylemek gerekirse internette yer alan pek çok farklı tarifi incelediğim zaman ortalama sonuçlarla karşılaştığımı belirtebilirim. Buna rağmen en yumuşak ve en lezzetli tarifin kesinlikle fırın poşetinde pişen tavuklarla olduğunu da özellikle belirtmem gerekiyor. Bu kadar tanıtım yeter. Artık hazırsanız poşette tavuk tarifi ile ilk adımımızı atalım…

Poşette Tavuk Malzemeleri

  • Birkaç tane (kişi sayısına göre) tavuk baget ben altı adet kullandım. Sayıyı siz belirleyin.
  • Bir adet kabak
  • Bir adet havuç
  • Birkaç diş sarımsak
  • Karabiber
  • Kimyon
  • Kekik
  • Tuz
  • Pul biber
  • Birde üzerine (tercihe göre) biberiye

Burada marinenin yapılış süresinin son derece önemli olduğunun altını çizmek isterim. Zaman probleminiz bulunmuyorsa tavuk marine sürenizi birkaç kat artırarak lezzetin artmasını sağlayabilirsiniz.

Poşette Tavuk Nasıl Yapılır

Önceliğimiz aslında püf noktası demek daha doğrudur. Marine etmektir, bu işlem için baharat ve tuzlarınızı derin bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonra tavuklarınızı harmanlamak üzere bu karışımın içerisine koyun. Marine süresi ortalama yarım saattir. Yalnız ben kesinlikle bu sürenin bir saat olmasını tavsiye ediyorum.

Sonrasında sebzelerinizi yuvarlak yuvarlak doğrayabilirsiniz. Kabaklarınızın kabuklarını soymamanız daha büyük lezzet için ikinci ipucunuz!

Sarımsaklarınızın kabuklarını soyduktan sonra marine ettiğiniz tavuğunuzun üzerine ekleyin.

Tavuk ve sebzeleri iyice karıştırın. Son olarak bütün karışımı poşet içerisinde bir güzel karıştırdıktan sonra birkaç noktasından delin. Bir fırın tepsisinin içerisine yerleştirin önceden ısıttığınız 180 derecelik fırınınızda yarım saat kadar pişirin. Dilerseniz biberiye ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.

Yorum yapın