Paçanga Böreği Nasıl Yapılır

Çocukken çok yemek seçerdim. Benim için değişmez üç beş yemek vardı ve onların dışında hiç bir şey yedirmek mümkün değildi. Şimdi ise hemen hemen her şeyi yiyorum 🙂

Çocukluğumda çok ama çok sevdiğim şeylerden biriydi paçanga böreği. O yüzden bizim bağımız çok eskilere dayanıyor. Paçanga böreği sucuklu da denedim evet ama bence pastırmalı hala bir numara. Paçanga böreği a101 de aktüel ürünler de denk geldim ama açıkçası denemek dahi istemedim. O yüzden a101 paçanga böreği nasıl oluyor hiç bir bilgim yok. A101 pizza deneyimimden sonra bir daha da bu işlere tövbeliyim 🙂 Neyse bu başka bir yazı konusu…

Paçanga böreğinin içini kavurarak yapıyorum ben. Hafif domatesler suyunu çekmeli ve ölmeli bence. Pratik ve hızlı olsun derseniz çiğden de yapabilirsiniz. Ama ben tercih etmiyorum.

Paçanga böreği fırında deneyenler de olmuş. Tabii ki biz kadınların en büyük sıkıntısı kilolar yüzünden. Paçanga böreği kalori değeri yüksek olacağından, diyetteyseniz sizde paçanga böreğini fırında deneyebilirsiniz. Ama kızartma tadını da beklemek doğru olmaz. Pastırma tadını saymazsak normal börek gibi olur.

Paçanga böreği kırmızı köz biber ile de çok güzel oluyor. Ben yeşil biber yerine kırmızı kapya biber kullanmayı sevdiğim için, çiğ kırmızı biberi domatesle öldürmeyi tercih ediyorum. Dilerseniz közlenmiş kırmızı biber de kullanabilirsiniz.

Paçanga böreği sarma şekli de değişebiliyor. Kimi bir yufkayı 4 e bölüyor ama bence çok kalın oluyor. 16 ya bölününce de sigara böreğinden farkı kalmıyor. Ben bir yufkayı 8 e bölüyorum ve biraz kalın sarıyorum – 3 parmak genişliğinde-

Paçanga böreği nasıl yapılır video şeklinde de anlatımı kanalımda ve sitemde mevcut.

Şimdi paçanga böreği yapmak için gerekli malzemeler,

Paçanga Böreği Tarifi Malzemeleri

  • 1 tane yufka
  • 1 büyük domates
  • 1 büyük kırmızı biber
  • Taze maydanoz
  • 16 ince dilim kaşar peyniri
  • 16-24 dilim pastırma

Kızartmak için; ayçiçek yağı

Paçanga Böreği Yapılışı

Domates ve kırmızı biber küçük küçük doğranır. Az zeytinyağı eklenen tava da biber yumuşayana kadar kavrulur. Ocaktan alınır, ılıması beklenir. Sıcak şekilde yufkalara pay edilirse yufkayı yırtabilir!

Yufka tezgaha yayılır, önce ortadan ikiye, sonra 4 e bölünür. Her bir parça tekrar ikiye bölünür böylelikle 8 parça elde edilir.

Her bir dilime sırasıyla, ılıyan domatesli harç, pastırma, rendelenen veya dilim kaşar peyniri eklenir. İnce kıyılan maydanoz da eklendikten sonra kenarları içine kıvrılan börekler yuvarlanarak sarılır.

En son kalan ucu hafif suda ıslattıktan sonra yapışması sağlanır.

Kızartma tenceresine ayçiçek yağı alınır. Yağ kızdıktan sonra börekler çift taraflı kızartılır.

Benim gibi bol malzemeli ve ince severseniz, her dilime 2 kaşar peynir dilimi, 3 dilim pastırma eklemeyi tercih edeceksinizdir.

Sıcak sıcak servis edilir.

Afiyetler olsun…

Paçanga böreği nasıl yapılır video , paçanga böreği nasıl sarılır video ve fotoğraflı anlatım için ,

Yorum yapın