Mikrodalgada Patates Haşlama

Hayatımızın merkezinde bulunan mikrodalga fırınlara uzun süredir direniyordum. Son derece pratik ve kısa süreli hazırlamalar yapması bir kenara aynı zamanda ekonomik olmasından dolayı da saygımı kazandığı için mikrodalgada pratik tariflerle ilgili bir köşe hazırlamaya karar verdim. İlk konuğumuz mikrodalgada sufle idi. Şimdi ise mikrodalgada patates haşlama var.

Mikrodalgada Patates Nasıl Haşlanır

Midesi bulandığı zaman tek kurtarıcısı patates olanlardan mısınız? Bu tarif yardımıyla hastalandığınızda pratik bir şekilde patates haşlayabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey hazırlayacağınız patateslerin biraz küçük olmasıdır. Büyük patateslerde de işe yarıyor ama içlerini kontrol etmek pek kolay olmadığı için pek tavsiye etmiyorum. Malzemeler 7 – 8 adet küçük patates ve bir çay bardağı kadar su…

Mikrodalgada Patates Haşlamak

Mikrodalganın camını çıkarak üzerine patateslerimizi koyuyoruz. Patateslerimizi işleme başlamadan önce 10 dakika kadar su içerisinde bekletebilirsiniz ama bu şart değil tabi ki… Mikrodalganın tabağı yada adı her neyse çıkarıldıktan sonra patateslerin üzerinde camı taşmayacak şekilde su gezdiriyoruz. Aynı işlemi mikrodalga fırının içerisinde de yapabilirsiniz. Ardından normal ayarda 12 – 15 dakika kadar kontrol ederek pişiriyoruz. Su sayesinde kısa süre içerisinde patateslerimiz haşlanıyor ve yumuşacık bir hal alıyor.

Dikkat etmeniz gerekenlerin başında ise suyu çok abartmamak geliyor. Tabağınızın üzerinde taşmaması gerekiyor. Bu işlem için ekstra tabak içerisinde yaptığınız zaman her patateste aynı yumuşaklığı elde edemeyebiliyorsunuz. Ama doğrudan kendi cam tabağı üzerinde bu işlem yapılırsa daha güzel bir yumuşaklık elde edebiliyorsunuz. Son derece lezzetli olması bir kenara aynı zamanda pratik ve ekonomik de oluyor. Bir sonraki yazımız da mikrodalgada patates yemekleri üzerine devam edeceğiz. Yorumlarınızı cevaplandırmak istiyoruz. Tarifinin verilmesini istediğiniz bir tarif olursa yazmaktan çekinmeyin. Herkese mutlu haftalar diliyoruz.

Yorum yapın