Marshmallow Dip Sos

Marshmallow ne demek, marshmallow nasıl okunuyor diye merak ediyorsanız, okunuşu marşmelov ve özellikle genç kuşağın sevdiği bir abur cubur, tatlı. Yumuşacık ve lokumsu kıvamda yapışkan diyebilirim.

Marşmelov çeşitlerini büyük marketlerden bulmak mümkündür belki ama ben küçük bir yerde yaşadığımdan marshmallow A101 ve bimde var mı diye baktım. Bu tarifte kullandığım marshmallowu A101 den aldım ve bence gayet güzeldi. Zaten A101 de marshmallow haribo satılıyor. Yarısı pembe yarısı beyaz olan marshmallow paketi 150 gram ve içinden 25 tane çıkıyor. Marshmallow kalori açısından merak ediliyor. Yumuşkalığına ve hafifliğine bakınca sanki kalori değeri de düşük gibi düşünülse de pekte öyle değil.

Marshmallowun besin değerleri, enerji: 100 gram için 1409 kj yani 337 kcal. Toplam şeker ise sakaroz cinsinden 68,9 gram . Doymuş yağ asitleri 0,1 gram. Karbonhidrat olarakta 78,4 gram. Protein 5,8 gram.

Zaten tarifi yaparsanız göreceksiniz ki, marşmelov kızarınca efsane bir tadı oluyor.

Siz de ben gibi yabancı dizi izlemeyi çok seviyorsanız şu sahneye denk gelmişinizdir.

Gençler sahilde oturmuşlar, bir yuvarlak çizilmiş,ortada ateş yanıyor. Sesi yanık bir abla söylüyor, bir abimizde gitar çalıyor. Ortam romantik falan, sonra muhabbet ederlerken şişlere marşmelov takılıp kızartılır, herkes yer. Bende bir gün pikniğe giderken deneriz diye almıştım ve mangalda sucuktan sonra yapmıştık. Atmosferler tamamen ters değil mi 🙂 ? Meraktan ilk sıcaklığı gitmeden yediğim için yanmıştım ama cidden çok beğenmiştim lezzetini.

Amerika da bu tarif S’mores Dip olarak biliniyor ve Amerikanın meşhur tatlı soslarından.

Ben çok tatlı sevmeme rağmen bu tarif tam bir tatlı bombası oldu benim için. Bu yüzdende bu sosu yerken kullanılacak bisküvinin biraz daha az şekerli olması daha iyi olur. Çikolatalı bir bisküvi ile yemeyi benim midem kaldıramazdı.

Marshmallow Dip Sos Malzemeler

  • 1 paket marshmallow (150 gram)
  • Damla çikolata
  • 50 gram tablet bitter çikolata
  • 50 gram tablet sütlü çikolata

Bandırmak için;

  • 1 paket bisküvi (petibör tercih ettim)

Marshmallow Yapılışı

Tablet çikolatalar bıçak vb. yardımıyla küçültülür. Fırın kabının tabanına parçalanan çikolatalar ve damla çikolatası yayılır. Çikolataların üzerine marshmallowlar dizilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir. Fırına göre değişir bu süre ama 7 dakika sürdü.

Afiyetler Olsun…

Marshmallow nasıl yapılır video izlemek için;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir