Mantar Dolması

Geçmiş zamanlar da mantar yetiştiriciliği bu kadar yaygın ve bilinçli olmadığından mantar zehirlenmeleri çok sık olurmuş. O yüzden de orta yaş üzeri insanlar da mantara karşı bir ön yargı veya korku var.

Aslında mantar çoğu şeye yakışan üstelik tek olunca da çok lezzetli bir sebze. Bence mantar, fast food gıdalara, sebze yemeklerine, hatta çorbaya bile çok lezzet katıyor. Sadece mantarla ne yapabilirim denilğinde akla ilk mantar sote gelir. Ama mantar dolması tarifini denemedikten sonra bu sıralamanız değişecek.

Mantar çeşitleri ise oldukça geniş bir yelpaze.  Mantar denildiğinde kültür mantarı algılanıyor çünkü o çok yaygın. Hani şirinlerin köyün de de var.

Mantar dolması nasıl yapılır, mantar dolması ne ile gider?

Mantar dolması yapılışı 10 dakikanızı alacaktır. Genel de et yemeklerinin yanına ben çok yakıştırıyorum.

Tavuk yemekleri veya ızgara yanına da meze gibi ama sıcak bir şey yapmayı düşünüyorsanız ve değişikte olsun istiyorsanız bu tarifi mutlaka deneyin derim!

Malzemeler

  • 1 paket mantar (400 gram)
  • Kaşar Peyniri
  • Tereyağı
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kekik

Yapılışı

Yıkanan mantarların sapları çıkarılır. İç kısımları yukarı bakacak şekilde fırın kabına dizilir. Birer tutam tuz, karabiber ve kekik gezdirilir. Küçük parçalara ayrılan tereyağ daha sonra da küp doğranan kaşar peynirleri eklenir.

Mantarların sapları da ziyan olmasın derseniz siz de benim gibi fırın kabının orta da boş kalan kısmına saplarını yerleştirip üzerine aynı şekilde tereyağı, baharat ve  kaşar peyniri rendesi ekleyebilirsiniz.

Önceden ısıtılan fırına 180 derece de verilen mantar dolmaları üzeri kızarana kadar pişirilir.

Afiyetler Olsun…

Mantar dolması nasıl yapılır videosunu izlemek isterseniz kanalımı ziyaret edebilirsiniz;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir