Limonlu Kedi Dili Tatlısı

Kedidili denilince akla tiramisu gelir ama bu sefer farklı bir tarifle karşınızdayım.

Çok ağır bir tatlı olmasa ama tatlı bir şeyler olsa da yesem diyorsanız ve pratik olsun da istiyorsanız bu tarifi denemelisiniz.

Kedidili nereden alınır derseniz ben genel de a101den alıyorum. Bence kedidili a101den alınır kesinlikle harika vs. diyemem ama iş görüyor.

Kedidili ile yapılan tatlılar da en genel kural çok ıslatmamak. Çok ıslatınca mama gibi oluyor eriyip gidiyor ve yerken dağılıyor. Üzerine sıvı gezdirmek yerine hemen daldırıp çıkarmayı tercih ediyorum bu yüzden.

Limonlu Kedi Dili Malzemeler

  • Yarım paket kedidili (12 tane )
  • 2 limon
  • 1 portakal
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1.5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı su

Kedi Dillerini Islatmak İçin Malzemeler

  • Yarım bardak süt
  • 1 yemek kaşığı toz şeker

Limonlu Kedi Dili Yapılışı

Limonlu portakallı karışımın kıvamı jöle gibi olmalı. Önce onu hazırlamakla başlayalım.

Bir limon ve bir portakalın kabukları rendelenir. Sonra iki limonun ve portakalın suyu sıkılır. Sıkılan meyvelerin suları ile kabuk rendeleri tencereye alınır, üzerine bir bardak su eklenerek açılır. Limonların ekşiliğine bağlı değişebilir ama bu ölçü yeterli oldu. Nişasta eklenir, karıştırıldıktan sonra ocağa alınır. Jölemsi kıvam alana dek karıştırılarak pişirilir. Kıvam alınca ocaktan alınır, ilk sıcaklığı geçerken kedi dilleri ıslatılır.

Kedi dilini ıslatmak için süt ılıtılır. El yakmayacak kadar ılık olması lazım. Çok sıcak olursa kedi dilleri erir.

Şekerli süt karışımı yemek tabağına alınır. Kedi dilleri arkalı önlü seri şekilde batırılıp çıkarılır. 6 kedidili bir kabın tababına dizilir, hazırlanan limonlu karışımın yarısından azı gezdirilir. Kalan 6 kedidilide sütlü karışıma batırılıp çıkarıldıktan sonra ikinci kata yayılır. Kalan limonlu karışımın kalanı gezdirilir. Oda sıcaklığına gelen tatlı dinlenmesi için buzdolabına kaldırılır. 2 saat sonra servise hazır.

Hindistan cevizi, krem şanti veya çikolata sosu ile servis edilir.

Afiyetler Olsun…

Limonlu Kedi Dili Tatlısı nasıl yapılır bakmak isterseniz kanalımı ziyaret edebilirsiniz,

Yorum yapın