Kurabiye Çeşitleri (Bu Listeye Bakmadan Misafir Çağırmayın)

Misafir çağırmadan önce hangi tatlıyı yapsam diye düşünenlerden misiniz?  Hep başucunuzda kalacak kurabiye çeşitleri listesi ile bu sıkıntınıza son vermeye geldik. Bu listede ne mi olacak? Öncelikle farklı tip kurabiye çeşitlerini sizler için derledik. Bu çeşitler arasından dilediğiniz bir tanesini seçebilir hatta dilerseniz kendi tarifinizi ekleyebilirsiniz.

Değişik Kurabiye Tarifleri

Genellikle aşina olduğumuz ve sık yaptığımız kurabiyeleri bilip hep onları yapmaya çalışırız. Peki sizin tarifini istediğiniz ve misafirlikte yediğiniz kadar lezzetli yapamadığınız tarifleriniz olmadı mı? İşte o tarifleri de bu liste içerisine ilave ettik. Konuyu çok uzatmadan değişik kurabiye tarifleri ile yazımıza devam edelim istedik.

Liste Halinde Kurabiye Çeşitleri

Aşağıda sizler için hazırladığımız listede elimizden geldiğince tariflerine yer vermeye çalışsak da öncelikli amacımız sınıflandırma yapmaktı. Özellikle tarifine ulaşmak istediğiniz kurabiye olursa yazmanız yeterli olacaktır. Hızlı bir şekilde tarifine ulaşmanızı sağlarım.

Kakaolu Kurabiye: Her Yiğidin Gönlünde Bir Aslan Yatar

Günümüzde; hangi ülkenin en meşhur yemek tarifleri sitesine baksanız sizi en fazla kakolu kurabiye çeşidi karşılayacaktır. Bu durumun birden fazla nedeni var yalnız kakaolu kurabiyeler, 7 den 77’ye herkesin beğenerek tüketeceği kurabiye çeşitleri arasında hak ettiği ilk sırada yer alıyor diyebiliriz.

Kim bu görüntüye “hayır” diyebilir ki?

Benim en sevdiğim kakaolu kurabiye listemse şu şekilde

 • Islak kurabiye
 • Brownie (o bir kek demeyin – tarifimi bekleyin)
 • Sandviç kurabiye
 • Tırtıl kurabiye
 • Çatlak Kurabiye
 • Oreolu Toplar (bu tarife adresimizden ulaşabilirsiniz. Benim tavsiyem kesinlikle budur!)

Doğal olarak liste uzayıp gidecektir. Yalnız kurabiye çeşitleri söz konusu olduğunda asıl dikkat edilmesi gereken; kakao oranının yanı sıra kullanılan yağ, lezzet, şeker oranı ve hatta misafirin ağırlığı bile kakaolu kurabiye yapmak isteyenler için değerlendirilmesi gereken seçenekler arasında yer alır.

Kimlere Kakaolu Kurabiye Yapmalı

Garanticisiyseniz, her üç kişiden ikisinin severek yiyeceği bir kurabiye yapmak istiyorsanız yüzlerce farklı kakaolu kurabiye seçeneği arasından bir tanesini seçebilirsiniz. Büyük bir sürpriz olmazsa misafirinizde büyük bir mutlulukla kakaolu kurabiyenizi severek yiyecektir.

Nişastalı Kurabiye (Bize Kurabiyeyi Sevdirdin be Nişasta)

Pastane tarifleri arasında önemli bir noktada yer aldığı için diğer kurabiye çeşitlerinden ayrı tutmaya çalıştım. İnternet üzerinde pek çok farklı tarif bulunmasına rağmen unlu nişastalı kurabiye benim önemli tariflerim arasında yer almaktadır. Hatta liste halinde de hazır olduğu için kısa bir süre içerisinde bu tarifimle sizi karşılayacağım

Kimlere Yapılır veya Yapılmaz Bu Nişastalı Kurabiye Çeşitleri

Macera aramayın. İlk kez yapıyorsanız bildiğiniz bir kurabiye tarifi deneyin. Yalnız çoğunlukla nişastalı kurabiye tariflerinin çok bereketli olduğunu da belirtmek gerekiyor. Zaman probleminiz yoksa son derece bereketli ve bir o kadar da lezzetli olduğu için kurabiye çeşitleri arasında önemli bir sırada yer alan bu tarif denenebilir.

Çeşitli Meyveli Kurabiye Çeşitleri (Vitamin olsun sağlık olsun)

Meyveli kurabiyeler son zamanlarda çok sık denediğimiz tarifler arasında yer alıyor. Özellikle ev yemekleri satan bir arkadaşım, tahinli kuru meyveli kurabiyesinin yok sattığını söylemişti. Çoğunlukla mevsim meyvelerinden yapılıyor olsa da ben incirli kurabiye dendiği zaman saygı duruşuna dururum. Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Son Dönemlerin En Sevilen Meyveli Kurabiye Çeşitleri

 • Dutlu kurabiye
 • Kuru meyveli kurabiye
 • Limonlu çatlak kurabiye (utanmasam kalkıp yapacağım)
 • Elmalı kurabiye (bir klasiktir efendim kendileri)

Tam Buğdaylı – Glütensiz ve Kinoalı (Macera Sevenleri Buraya Alalım)

Son dönemlerde formuna dikkat edenler için ve glüten intoleransı sıfır olanlar için pek çok farklı tarif bize merhaba dedi. Başlangıçta bu tariflere biraz mesafeli yaklaşsam da hem kalorisi düşük olduğu için hem de lezzeti dillere destan olduğu için hepsini ayrı ayrı denedim. Bu tarifler arasında elbette ki benim de kinoalı kurabiyelere biraz mesafeli durduğum doğrudur.

Kinoa ve Tam Buğday Arasından Hangisini Seçmeli

 • Tam buğday tarçınlı kurabiye
 • Şekersiz tam buğday kurabiye

Mısır Gevrekli Kurabiye – Yulaf Ezmeli Kurabiye

Bizim de tarifini verdiğimiz yulaf ezmeli kurabiye ve mısır gevrekli kurabiye tariflerini bir üst başlık altında da inceleyebilirdik. Yalnız o başlığı kalabalık tutmamak için ve bu lezzetli tariflere saygısızlık yapmamak için ayrıca yazalım dedik.

Buradan benim en sevdiğim; unsuz yağsız kurabiye tarifine göz atabilirsiniz.

Farklı Yağlara Merhaba Deyin (Hindistan Cevizi Yağlı Kurabiye Çeşitleri)

Kurabiye dendiğinde akla birkaç farklı yağ çeşidi gelir. Sıvı yağ ve margarin en bilineni olmasına rağmen son zamanlarda farklı yağlarla ilgili tariflerin sayısı da çoğalıyor. Ben bunlar arasında sadece Hindistan cevizi yağlı olanı yaptığım için diğer tariflere henüz yer veremeyeceğim. Dilerseniz beraber deneyip uygulayıp yapabiliriz.

 • Margarinli kurabiye
 • Sıvıyağ (zeytin yağı – Ayçiçek yağı – Kanola yağı) Kurabiye
 • Tereyağla yapılan kurabiye
 • Hindistan cevizi yağlı kurabiye

Tabi ki kurabiye çeşitleri de kurabiye isimleri de bunlarla sınırlı değil! Yüzlerce çeşit onbinlerce farklı isme sahip kurabiye bulunuyor. Bunlar arasında hepsini yazmamızda mümkün olmasa da elimizden geldiğince belirtmeye çalıştık.

Adresimizde yayınlanan kurabiye çeşitleri ve tarifleri güncellendikçe bu yazıya ilaveler yapılacaktır. Ara ara sizi tekrardan bu yazıya bekliyoruz.

Bende Tarif Yazmak İstiyorum

Dilerseniz yorum bölümünden tarifinizi belirtirseniz sizin adınıza tarifinizi yayınlarız. Yorumlarınızın bizim için son derece önemli olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Size ağız tadı ve mutluluk diliyoruz.

 

Yorum yapın