Kolay Sufle Tarifi

Acı deyince aklınıza ilk gelen pul biber mi oluyor? Genelde böyle olsa da acılık kavramı pul biberden ibaret değil aslında. Bitter çikolata her ne kadar çikolata olsa da acı bulunduğundan çoğu insan tarafından sevilmiyor.

Ben bitter çikolatayı çok ama çok seven birisi olarak sufleye de bayılıyorum. Eğer bitter çikolatayı acı buluyorsanız pratik sufle tarifini bitter çikolata yerine sütlü çikolata ile deneyebilirsiniz.

Sufle nedir ? Sufle dışı kıtır, içi akışkan Fransız mutfağına ait bir fırın tatlısı. Sufle sunumu genelde pudra şekeri ve dondurma ile yapılıyor. Suflenin orta kısmına krema eklenerek veya çilek dilimleri ile de sufle sunumu yapılıyor. Benim favorim ise sade veya kaymaklı dondurma ile sufle sunumu.

Sufle kabı olmadan sufle yapmak mümkün mü? Tek ihtiyacınız olan ısıya dayanıklı, fırın ısısında parçalanmayacak bir kap.

Sufle a101 den hazır alayım kolay olsun diye düşünüyorsanız lütfen bu tarife göz atmadan karar vermeyin. Çünkü bu tarif gerçekten çok kolay ve az malzeme ile yapmak mümkün. Çok fazla yumurta ve tereyağ ile olan bir sufle tarifi değil.

( 2 KİŞİLİK )

Kolay Sufle Tarifi Malzemeleri

  • 80 gram tablet bitter çikolata
  • 1 tatlı kaşığı tereyağ
  • 1 yumurta
  • 1 silme tatlı kaşığı kakao
  • 3 tatlı kaşığı toz şeker
  • Bir fiske tuz

2 tane sufle kabının içi için,

  • 2 çay kaşığı pudra şekeri
  • 2 çay kaşığı kakao
  • 2 parça tereyağ

Kolay Sufle Nasıl Yapılır

Yumurtanın sarısı ve beyazı ayrılır.

Öncelikle bir kaba yumurtanın beyazı alınır, bir fiske tuz eklenir, krem şanti kıvamına gelene dek çırpılır (4-5 dakika kadar).

Çikolata parçalara ayrılır, benmari usulü eritilir, 1 yemek kaşığı tereyağ eklenir. Tereyağ eridikten sonra karıştırılarak çikolatanın ılıması sağlanır.

Ayrı bir kapta yumurta sarısına 3 tatlı kaşığı şeker ve 1 silme tatlı kaşığı kakao eklenir, 2-3 dakika çırpılır.

Erimiş çikolataya önce yumurta sarısı karışımı eklenir, çırpılır. Harmanlandıktan sonra krem şanti haline gelen yumurta akı yavaş yavaş eklenir ve dıştan içe, yumurta akı sönmeyecek şekilde karıştırılır.

Sufle kapları tereyağ ile yağlanır, kap dönderilerek önce pudra şekeri sonra kakao ile kabın her yerine yayılır.

Hazırlanan sufle harcı kaplara paylaştırılır.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına verilir. Alttan 3. rafa koymanızı tavsiye ederim.

Sufle yapmaktaki püf noktası çok pişirmemek!

Sufle tarifinde püf noktalar önemli, onun dışında gerçekten yapması da yemesi kadar zevkli…

Yaklaşık 12-13 dakika da suflemiz pişecektir. Daha uzun süre tutarsanız bitter kek olur. Orta kısmı akışkanlığını kaybedecektir.

Suflenin kabarması ve üst kısmının kıtırlılığı önemlidir.

Afiyetler Olsun…

Sufle tarifi youtube kanalımdan sufle tarifi video için

 

Bir cevap yazın