Karnabahar Çorbası

Karnabaharın faydalarından dolayı tüketmek istiyorsanız ama tadından da hoşlanmıyorsanız size alternatif olabilecek bir tarif bence. Kokusu hissedilmiyor denilemez ama, karnabahar sevmeyenler için karnabaharı içmek yemek kadar zor gelmiyor. Karnabahar çorbası kremasız tüketmek isterseniz de olur ama kremanın verdiği dokuyu beğendiğimden, çok değil 3-4 yemek kaşığı ekledim. Dilerseniz sütte ekleyebilirsiniz, ya da dediğim gibi kremanın tadını sevmiyorum derseniz krema da ekleyebilirsiniz

Karnabahar çorbasında un olduğu için zaten kıvamlı olacaktır. Krema katmak istemiyorsanız ama biraz daha kıvamlı olsun istiyorsanız bir tane de patates ekleyebilirsiniz.

Karnabaharın kokusunu daha az hissetmek isterseniz, çorba suyuna direk karnabaharları atmak yerine, önden 5-10 dakika kadar haşlayıp, haşlama suyunu dökebilirsiniz. Benim karnabaharın kokusuyla çok problemim olmadığından haşlamadan yaptım.

Karnabahar Çorbası Malzemeler

  •  Küçük boy karnabahar (300 gram)
  • 1 dal pırasa veya 1 tane kuru soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tepeleme yemek kaşığı un
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • Zeytinyağı
  • Karabiber, tuz
  • 3-4 yemek kaşığı krema

Karnabahar Çorbası Yapılışı

Karnabahar çiçeklerine ayrılır, yıkanır. Dilerseniz haşlayabilirsiniz. Haşlayıp suyunu süzmek istemiyorsanız, yıkanan karnabahar çiçekleri kenara alınır.

Soğan ve sarımsak doğranır, çok küçük olmasına gerek yok, blendırdan geçecek nasılsa.

1-2 yemek kaşığı zeytinyağında sarımsak ve soğanın kokusu çıkana kadar kavrulur. 1 yemek kaşığı tereyağ eklenir ardından un eklenir. Unun rengi dönüp kokusu çıkana kadar kavrulur. Karabiber ve tuz eklenir.

Tercihen tavuk suyu yoksa içme suyu eklenir, karnabahar çiçekleri eklenir. 20 dakika pişirilir.

20 dakika sonra ocağın altı kapatılır, karnabahar kokusuna aroma katmak için 2-3 dal maydanoz eklenir. 5 dakika bu şekilde dinlendirilir. 5 dakika sonra maydanoz dalları alınır, blendırdan geçirilir.

Tekrar tencere ocağa alınır, krema eklenir, karıştırılır ve 2-3 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır.

Maydanoz veya traşlanan çiğ karnabaharla servis edilir.

Afiyetler olsun…

Karnabahar çorbası nasıl yapılır video için ;

Yorum yapın