Karaca Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Lezzetli yemekleri son derece hızlı şekilde yapmamıza olanak sağlayan düdüklü tencerelerin kullanım prensipleri çoğunlukla markalara göre küçük farklılıklar gösterseler de aynıdır. Amaç burada yüksek basınç altında çok uzun süre içerisinde gıda değerlerini kaybetmeden pişirme sağlamaktır.

Düdüklü tencerelerin hacimleri çoğunlukla 4 litre – 10 litre arasında değişmektedir. Daha büyük hacimlere sahip düdüklülerde bulunur ama bunlar daha çok endüstriyel anlamda yemek hazırlamak için kullanılırlar.

Karaca Düdüklü Tencere Kullanımı

Öncelikle düdüklü tencere kullanımı konusunda bize büyük avantajlar sunan kadın denince adresine teşekkür ederek yazıma devam etmek istiyorum. Bu adres hem kaliteli hem de ayrıcalıklı yazılarını yemek tariflerini sitelerinde paylaşıyorlar.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Susuz ısıtmayarak başlamak gerekmektedir. En önemli konu başlığı olarak bu durumun altını çizebiliriz.

Malzemeleri yerleştirdikten sonra düdüklüyü kilitleyerek ocağa koyunuz. Düdük açık konumda iken tencereyi orta ateşte ısıtın. Daha sonrasında adından da anlaşılacağı üzere düdükte ötme sesi (ıslık sesi) gelene kadar bekleyiniz. Sonrasında ventili (düdük kısmını) kapatarak ocağınızı kısın.

Kısma işlemini tamamladıktan sonra pişirme süresinin başladığını söyleyebiliriz. Bu süre içerisinde yemeğin özelliğine göre beklemeniz gerekmektedir. Yemek piştikten sonra bir süre düdüklüye müdahale etmemeniz gerekmektedir. Sonrasında emniyet ventilini açarak içerisinde bulunan buharı boşaltın.

Tencerenin yeterince soğumasını bekledikten sonra kapağını açarak servis edebilirsiniz.

 1 – 2 – 3 Ayarları Ne İşe Yarıyor

Su buhar ayar denilen bu ayarlamalar çoğunlukla yemeğin şekline ve pişme özelliklerine göre kullanılmaktadır. Genellikle web sitemizde yemek tarifleri yazarken bu ayarlamalar hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Zor pişen yemekler için 3. ayar kullanılmasına rağmen ben ortalama olarak pişirdiğim yemekler için 2. kademeyi kullanmaya çalışıyorum.

Markalara Göre Farklılık Gösterir mi

Tabi ki, genel özellikleri bakımından düdüklü tencereler aynı şekillerde çalışıyor olsa da estetik açıdan değişiklik gösterebiliyorlar. Bazı düdüklü tencerelerde hiç subuhar ayarı bulunmazken bazılarında 2 bazılarında ise 3 seviye bulunuyor. Bu da temel olarak aynı olan seçenekleri biraz daha düşünmenizi sağlıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düdüklü tencere kullanmadan önce kesinlikle kullanma kılavuzunu okuyunuz. Bunun dışında internette yer alan videolarına göz atınız! Hepsinden de önemlisi düdüklü tencerenin çalışma prensibini iyi anlayınız. Uzun süre pişirmekten ve ıslık sesi geldikten sonra altını açık bırakmamaya dikkat ediniz.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz.

Yorum yapın