İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yemekleri

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerde diş implantı ile ilgili daha  fazla araştırma yapıldığını biliyoruz. Giderek daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanan diş implantları, yüksek memnuniyet oranına sahip oldukları için pek çok kişi tarafından da yoğun olarak tercih edilen bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Peki ama diş implantı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir? Dilerseniz detaylı bir şekilde bu sorunun cevabını araştıralım. Tabi bu konuda implant fiyatları da dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında ilk sırada yer alır.

Diş İmplantı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle uzun süre boyunca dikkat etmeniz gereken herhangi bir şey bulunmaz!

İlk önce bu konu başlığının altının çizilmesi gerekmektedir. Diş hekimleri genellikle implantın ilk takıldığı anlarda bazı konulara dikkat etmenizi önerirler. Bu da sizin ağız durumunuza bağlı olarak ilk 24 saat için yoğun sonraki dönemler içinse daha nadir olarak dikkat etmeniz gerekenler şeklinde sıralanabilir.

İyileşme Döneminde

İlk uygulama sonrasında ortaya çıkan iyileşme döneminde aşırı sıcak ve aşırı soğuk içeceklerden, baharatlı ve acı gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir.

Bunun dışında kabuklu çerez tüketimi, aşırı yapışkan ve diş arasına girme ihtimali olan (örneğin patlamış mısır) gibi gıdalarda tüketilmemesi gerekenler arasında yer alır.

İlk iyileşme dönemi içerisinde sayabileceğimiz asitli içeceklerde bir süreliğine tüketimine ara vermeniz gerekenler arasında yer alır. Doktorunuz size bu konuda  gerekli bilgilendirmeyi yapacak ve iyileşme sürecinin ne kadar ilerleyeceğini açıklayacaktır.

Sonraki Dönemler İçerisinde

İyileşme sürecini takip eden birkaç aylık süre içerisinde, implantın kemiğe kaynama süreci olduğu için bazı sert gıdaların tüketiminden uzak durmanız gerekebilir. Bu sebeple imkan dahilinde o birkaç aylık süre zarfında aşırı sert – sıcak veya soğuk gıdalar yerine daha yumuşak ve oda sıcaklığında beklemiş gıdalardan oluşan bir beslenme tablosu oluşturulabilir. Çene durumuna ve implantın adetine bağlı olarak sonraki dönemlerde dikkat etmeniz gerekenler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Elinizden geldiğince vücudunuza adapte olmaya çalışan titanyum implantınıza iyi bakarsanız çok çok uzun seneler boyunca  gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Vitaminler Önemlidir

Sadece yumuşak ekmek gibi ürünler yemek yerine biraz öncede altını çizdiğimiz yumuşak ve oda sıcaklığında beklemiş gıdaları tüketirken meyvelerden almanız gereken vitamin ihtiyacınızı da kesinlikle meyve sularından karşılayabilirsiniz.

Eğer tek diş için implant uygulaması söz konusuysa ağzınızın diğer kısmı ile bu gıdaları daha rahat bir  şekilde tüketmeniz mümkündür. Ağzın geneline yayılan bir implant uygulaması yapılmışsa da doktorunuzun tavsiyelerine uyarak hareket etmeniz sizin açınızdan daha rahat olacaktır.

Aklınıza takılan her türlü sorunun cevabına ulaşmak için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.implantdental.gen.tr/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arıza kodu