Hatay Usulü Kısır Tarifi

Söz konusu olan pratik değişik yemek tarifleri olduğunda birbirinden farklı tariflerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bunlar arasında beş çaylarının olmazsa olmazı kısırı ayrı bir yere koymak şarttır. Sizler için Hatay usulü kısır tarifi ve hazırlanış basamakları ile ilgili derinlemesine bilgiler vermek istiyoruz.

Kısırın Malzemeleri Nelerdir

Öncelikle kısır yapılacağı zaman ilk olarak bulgur akıllara gelmektedir. Tabi ki Hatay söz konusu olduğunda biber ve domates salçasını da unutmamak gerekmektedir. Bunun dışında tarifin malzemelerini genel olarak toparlayacak olursak:

  • Kısırlık bulgur
  • Birer yemek kaşığı biber ve domates salçası
  • Baharatlar (isot, pul biber ve çok az karabiber)
  • Bir çay bardağı kadar zeytinyağı
  • Bir çay bardağının yarısı kadar nar ekşisi
  • Limon
  • Bir miktar taze soğan
  • Bir diş sarımsak
  • Bir miktar taze nane ve maydanoz

Hatay Usulü Kısır Nasıl Yapılır

Öncelikle bulgur ile başlıyoruz. Bulgurumuzu kabımızın içerisine döktükten sonra üzerine bir su bardağı kadar ılıtılmış su ekliyoruz. Bu karışımımız birkaç dakika kadar bekledikten sonra karıştırabiliriz. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra bulgurumuzu şişmesini beklemek üzere üzerini kapatarak su ile yalnız bırakıyoruz. Her ne kadar ben bu işlem için otuz dakika kadar beklesem de on beş dakikanın yeterli olduğunu da söyleyebiliriz.

Kısır Yapımında Son Aşamalar

Sonrasında ise sırasıyla domates ve biber salçalarımızı ve diğer baharatlarımızı ilave ediyoruz. Bu eklemeye bir miktar tuz eklemeyi unutmayın! Hemen akabinde bu karışımı bir güzel elimizle yoğuruyoruz. Asıl önemli noktası ise bu karışımın kıvam almasını sağlamaktır. Yoğurma işlemini bitirdikten sonra soğan ve nanemizi daha sonrada maydanozumuzu ince ince doğrayarak ilave ediyoruz. En son zeytinyağını da ekledikten sonra bir miktar daha karıştırmaya devam ediyoruz. Artık kısırımızın ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

İnternette çok daha kısa süre içerisinde hazırlanan kısır tarifleri bulunmaktadır. Çoğunlukla bu tarifler daha yoğun baharat oranına sahip olmaktadır. Bulgurlar istediğimiz kadar şişme yapmazsa ihtiyacımız olan yoğunluğu elde edemeyiz. Bu sebepledir ki ne olursa olsun bulgurunuzun on – on beş dakika kadar su almasını ve şişmesini beklemeniz son derece önemlidir.

Yorum yapın