Güveçte Et Nasıl Pişirilir

Her yörenin kendine ait meşhur yemekleri vardır. En dillere destan olanları da genellikle et veya köftedir.

Nevşehir denilince de akla ilk gelen meşhur yemek testi kebabıdır. Turistik ziyaretler de lokantalarda yöresel testi ile servis edilen testi kebabı, sofrada kapağı kırılarak bir şovla sunulur. Çoğu yer de testi veya güveç denilince zaten akla Nevşehir gelir. Nevşehirin ilçesi olan Avanos’tan geçen Kızılırmaktan alınan toprakla yapılan testilerde su içmeye, güveçlerde yemek yemeye doyamazsınız.

Nevşehirin sanayi bölgesinde yapılan sanayi tava da çok meşhurdur tabii. Yollar da tırcıların uğrak mekanları nasıl salaş ve bir o kadar da lezzetli oluyorsa, Nevşehirin sanayisinde yenilen, yaptırılan tava da bir ayrı lezzetli olur.

Özel günlerde, misafir geldiğinde özellikle Ramazan aylarının vazgeçilmezidir, Nevşehir tava. Nevşehir tava veya güveç hazırlanır, mahalle fırınlarına verilir ve fırıncının verdiği saatte de almaya gidilir. Genellikle bir buçuk saatte hazır olur. Fırına verirken, ‘acelem yok, koltuk kısmına atın’ derseniz de ağır ağır pişen et iyice pamuk gibi olur.

Yine böyle bir günde annemle yaptığımız güvecin videosunu hazırladım. Büyük güveçte et yemekleri çeşitlendirilebilir belki ama benim en sevdiğim tarif bu. Patlıcan, soğan, sarımsak ve kuzu etinden yaptırdığımız bu tarifte patlıcanlar küçük doğrandığından adeta eriyip gidiyor. Sarımsağında kattığı lezzetle tadına doyulmaz oluyor.

Güveç bulaşık makinesinde yıkanır mı diye soranlar oluyor, bulaşık makinesine ben koymuyorum, tavsiye de etmiyorum. Güveç çanağı kullanımında da fırına vermeden önce alüminyum folyo ile kaplamak önemli. Ama bundan daha da önemlisi alüminyum folyonun gıdalarla temasını kesmek için, yağlı fırın kağıdı yerleştirmek. Yağlı fırın kağıdını güvecinizin ağzına olacak şekilde kestikten sonra sudan geçirip hafif nemlendirirseniz daha iyi olur. Nemli yağlı kağıdının fazla suyunu sıktıktan sonra güvecin ağzı kapatılır daha sonra folyo ile kaplanır.

Güveçte patlıcanlı et tarifi için malzemeler

 • 1 kuzu kol
 • 8-10 tane yeşil biber
 • 3 tane patlıcan
 • 4 tane domates (veya domates sosu)
 • 10-15 baş sarımsak
 • 2 tane soğan
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • Kuyruk yağı
 • Kimyon
 • Karabiber
 • Kırmızı toz biber
 • Pul biber – isteğe göre-
 • Tuz

Güveçte et sote yapılışı

Kuzu kol kuş başı doğranır, kemikleri parçalanır.

Patlıcanların kabuğu soyulur. Biberler, patlıcanlar küçük küçük doğranır.

Kuzu etleri patlıcanlar gibi küçük doğranır. Kuyruk yağı da küçültülür.

Bir kaba, doğranan patlıcan, biber ve kuşbaşı etler alınır, harmanlanır. Kekik, tuz, kırmızı toz biber isteğe göre pul biber eklenir. Karıştırılır.

İyice karıştırılan et güvece alınır. Domates sosu veya küçültülen domates yayılır. İki, üç parçaya ayrılan sarımsaklar ve ince dilimlenmiş domates dilimleri dizilir. Kuyruk yağıda güvecin yüzeyine yayıldıktan sonra tereyağ parçaları eklenir. Islatılmış, fazla suyu sıkılmış yağlı fırın kağıdı güvecin yüzeyine kaplanır. Alüminyum folyo da kapatıldıktan sonra pişmeye bırakılır.

Güveçte eti mahalle fırınına vermeniz mümkünse çok daha lezzetli olacaktır. Özellikle eğer kalabalık misafiriniz varsa ve çok miktarda hazırlamışsanız, mahalle fırınına vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Afiyetler olsun…

Güveçte et nasıl yapılır video için ,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir