Fırında Ballı Cheesecake Tarifi - Bal Peteği Görünümlü Cheesecake - Yemekleri

Fırında Ballı Cheesecake Tarifi – Bal Peteği Görünümlü Cheesecake

Öncelikle tarifimizde bize yol gösteren Cooking Tree, Nino Home ve reddit.com üzerinde fotoğraf paylaşımında bulunan ismini hatırlamadığım kullanıcılara teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu tarifin tam ismi Fırında Ballı Cheesecake yalnız ben Bal Peteği Cheesecake demenin daha yerinde bir tanım olacağı inancındayım.

Destek ve ön ayak olanlar hakkında bilgilendirmelerimizi yaptıktan sonra bu eşsiz tarife ilk adımı atabiliriz.

Malzemeler

  • 100 Gram Bisküvi
  • 40 gram tuzsuz tereyağı, erimiş olması gerekiyor.
  • 5+2 gram toz jelatin (Buradan satın alabilirsiniz)
  • 200 krem peynir (tuzsuz peynirle de deneyebilirsiniz)
  • Yarım çay bardağı yoğurt
  • 60 – 100 gram arası bal
  • 200 gram çırpılmış krema
  • Turuncu gıda boyası veya sarı (bence sarı)
  • Patpat (şaka değil)

Tarifin İlk Aşaması

Bisküvileri bir poşetin (ağzı kapalı) içerisine koyup un haline gelinceye kadar ezelim. Bütün parçaların eşit olması lazım. Sonrasında eritip soğuttuğumuz tereyağını poşetimizin içine dökelim ve tüm bisküvilerin emmesini sağlayalım. Bunun için elinizi kullanabilirsiniz.

Tereyağı tarafından emilen bisküvilerimizi kek kalıbımızın içine dökelim. Birbirine yapışması için bir kaşığın dışı yardımıyla hafifçe ezelim ve 20 dakika kadar buzdolabında bekletelim. Şimdilik kek kalıbını unutalım ve tarifin ikinci aşamasına geçelim…

Tarifin İkinci Aşaması

Bir çay bardağı suyun içerisine 5 gram toz jelatin ekleyerek onbeş dakika kadar bekletelim.

200 gram krem peynirimizi bir cam kâse içerisinde ezelim. İşlem tamamlandıktan sonra yarım çay bardağı kadar yoğurdumuzu üzerine ilave edelim.

Bu karışımın üzerine 50 – 100 gram arasında bal ilave edelim. Bolca karıştıralım.

İkinci aşamanın başında beklemeye aldığımız jelatin iyice koyu bir kıvam aldı. Onu sıcak bir su içerisinde yumuşatın ve bir süre çırpın. Eritip karıştırdığınız jelatininizi karışımınızın içine dökün.

Tarifin Üçüncü Aşaması

200 gram çırpılmış kremamızı bir kasenin içine dökelim. Bol bol çırpın burada asıl önemli konu başlığı karışımımızın elimizden geldiği kadar hava kabarcıkları oluşmasını sağlamak. Yeterince çırptıktan sonra tarifimizin ikinci aşamasında yaptığımız peynir karışımı ile çırpılmış krema karışımını birbirinin içine aktaralım. Bir süre karıştırarak homojen bir görünüm almasını sağlayalım.

Sonrasında bu karışımımızı tarifimizin ilk aşamasında kek kalıbımızda unuttuğumuz bisküvi -tereyağı karışımının üzerine dökün

Tarifin Dördüncü Aşaması

5 ml su ve yarım çay kaşığı jelatini karıştırın. 15 dakika kadar bekletin.

Sonra yarım portakalı sıkın ve üzerine beş gram kadar şeker ilave edin. 15 dakika bekleyen jelatin karışımımızı bunun üzerine ilave edin.

Bu karışımınızı bir ocağın üzerinde jelatin çözülene kadar kaynatın. Çok fazla kaynatmamaya dikkat edin. Soğumaya bırakın. 150 gramını ayırdığımız peynir – krema karışımımızın üzerine dökün.

İyice karıştırın ve pürüzsüz bir görünüm alana kadar karıştırmayı kesmeyin.  Karışım güzel bir görünüm kazandığında üzerine gıda boyasından iki damla kadar ekleyin. Buzdolabından çıkardığımız kek kalıbımızın üst kısmına dökelim.

Tarifin Süslenmesi

Evlerimizi taşımak için kullandığımız patpatları kek kalıbı boyutunca kesin ve üzerine koyun. 3 saat kadar beklettikten sonra naylonu çıkarın. Üzerine istediğiniz kadar bal dökün ve tarifiniz hazır!

pat pat temsili

Evet zor bir tarif olduğunun farkındayım. Kısa bir süre içerisinde videosu ile karşınızda olacağım…

 

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arıza kodu