Et Nasıl Mühürlenir – Et Mühürleme Teknikleri

Çok sık sorulan ve internet üzerinde çok az bilginin yer aldığı bir konu olarak et nasıl mühürlenir sorusu ilk sıralarda yer almaktadır. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Bütün detayları ile adresimizden ulaşabilirsiniz.

Et Mühürleme Teknikleri

Yumuşak et yemeyi hepimiz isteriz. Peki nedir yumuşak etin sırrı ? Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz. Etin yumuşak olması için öncelikle etin neden sert olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Etin içerisinde bulunan suyun etten uzaklaşmasıyla et sertleşecektir. Bunu engellemek içinse yapılması gereken en temel şey etin marinasyonunda tuz kullanmamaktır. Etin marinasyonunda tuz kullanılması halinde içerisindeki su tuz tarafından çekilecektir. Daha sonra etin içindeki suyun dışarı çıkmasını engellemek için etin yüzeyini yakmak gerekecektir. Bu işleme mühürleme denilir. Mühürlemenin ana mantısı ise yüksek ateştir. doğru olan alışılagelmiş kısık ateşte yavaş yavaş pişirilme mantığını terketmektir.

Et Nasıl Mühürlenir – Kısık Ateş Önemlidir

Çünkü kısık ateşte pişirilen etler sularını salacaktır ki bu da istemediğimiz bir durumdur. Eti pişirmeden 1 saat önce oda sıcaklığına çıkarmalısınız. Mühürlemeden önce eti zeytinyağı ile yağlayıp, tane karabiber ve deniz tuzu kullanabilirsiniz. Benim tavsiyemse biberiye kekik karabiber gibi baharatları mühürleme işleminden sanra eklenmesi. Döküm tavayı yüksek ateşte kızdırın. döküm tava tercihimin sebebi ise döküm tavanın geç ısınıp geç soğuma özelliğidir. Mühürlemedeki amacımızda belirttiğim gibi etin yüksek ateşe temasıydı, hatırlayın. Kızdırılmış tavaya eti yerleştirdikten sonra dokunmamak gerekir.

Etin Cinsine Dikkat Edin

Antrikot gibi kalın ve tek parça etler için her iki tarafında ikişer dakika pişirilmesi yeterlidir. Izgara teli gibi çizgili tavalarda etin yüzeyine kare izler çıkacak şekilde mühürleme yapılmalıdır.  Mühürleme yapıldıktan sonra etini daha çok pişmiş yemek isteyenler için de bonus bilgi gelsin. fırın ve tepsiyi önceden 60 dereceye ısıtın. Burada eti pişirmeye devam edeceğiniz aletinde ısıtılması önemlidir. Çünkü tavada oldukça yüksek ısıda bulunan et soğuk alete temas ederse su salacaktır.

Daha değişik bilgilere ulaşmak için pratik değişik yemek tarifleri bölümüne göz atabilirsiniz.

Yorum yapın