Dondurulmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir - Yemekleri

Dondurulmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir

Yaprak sarması her davetin kurtarıcısıdır. Yaprak sarması nasıl sarılır videosunu daha sonra yükleyeceğim.  Yaprak sarması içi nasıl hazırlanır yöreden yöreden değişse de Kayserinin yaprak sarması içinin üzerine iç tanımam. Bu tarifimizde buzluktan çıkan yaprak sarması nasıl pişirilir sorusunun cevabına detaylı bir şekilde ulaşacaksınız.

Buzluktan Çıkan Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir

Yaprak sarması hangisinin yaprağından sarılır sorusunu Karadeniz de sorsanız herkes pazı yaprağından der ama genelde üzüm yaprağından yapılır. Bu da bölgeden bölgeye damak tadının değişken olduğunun en canlı kanlı kanıtıdır.  Yaprak sarması pişirilerekte buzdolabına kaldırılabiliyor ama ben pişirmeden derin dondurucuda sakladyıp sonradan pişirdiğimde daha çok seviyorum.

Yaprak Sarması Ne Kadar Sürede Pişer

Sardığınız yaprakları bir kaba koyduktan sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Daha sonra pişirmek istediğiniz de düdüklüde 15-25 dakika da pişecektir.

Düdüklüde pişirirken sarmaların ortasına kemik koymayı tercih ediyorum. Kemik hafifte etliyse çok güzel lezzet veriyor.

Buzluktan Çıkan Yaprak Sarması Tarifi

Şimdi ise sıramız yaprak sarmasının tarifini vermeye geldi. Öncelikle sarmaları dizmeden önce zeytinyağında biber salçası, domates salçası ve küçük doğranan sarımsaklar kavurlur. Çok az su eklenir. Sarmalar boyuna veya dikine olacak şekilde dizilir. Orta kısım boş kaldıysa kemik eklenir. Orta kısım boş kalmayacak şekilde dizdiyseniz yaprakların altına veya üzerine de ekleyebilirsiniz.

Yaprak sarmaları düdüklüye dizildikten sonra yarısına gelecek şekilde su eklenir. En üstlerine dilimlenen limon dizilir. Zeytinyağıda iki tur gezdirildikten sonra pişirilir.

Afiyetler olsun…

Dondurulmuş yaprak sarması nasıl pişer

Elimizden geldiği kadarıyla buzluktan çıkan yaprak sarması nasıl pişirilir sorusunun cevabını aramaya çalıştık. Başka bir tarife ulaşmak isterseniz lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın. Hızlı bir şekilde tarifimizi düzenleyerek size ulaştırmaya çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Herkese afiyet olsun…​

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arıza kodu