Deve Kuşu Yumurtası Tatlısı

Farklı bir sunuma sahip, lezzetli mi lezzetli aynı zaman yediden yetmişe herkesin beğenisini üzerine çekmeyi başarıyor! İşte bütün sırlarıyla beraber devekuşu yumurtası tatlısı nasıl yapılır sırrına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mutfaklarınızın Yeni Lezzet Topu

Kokusu çok güzel, mandalina ile vanilyanın birleşimi bir tatlı için ancak bu kadar farklı olabilirdi. Bunun için Hindistan cevizi ile kaplandığını düşünerek lezzetin birkaç kat daha arttığını da görmek yanlış olmayacaktır. Hem sütlü, hem meyveli bir lezzet peki ama devekuşu yumurtası tatlısı nasıl yapılır.

Dilerseniz değişik tatlı tarifleri bölümünden birbirinden farklı tariflerin nasıl hazırlanabileceği ile ilgili oldukça detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu adreste sizler için hem ferah hem lezzetli tarifleri bir arada sunmaya gayret gösteriyoruz. Kaliteli olan tariflerin sadece bir tık uzağınızda olduğunun da altını çizmek isteriz.

Devekuşu Yumurtası Malzemeleri

Öncelikle dilerseniz muhallebisinin hazırlanışı ile başlayabiliriz. Bunun için;

  • Bir çay bardağı kadar toz şeker
  • Bir çay bardağı nişasta
  • Altı çay bardağı tam süt
  • Bir paket vanilya

İçini Süslemek İçin

  • Yine bir çay bardağı kadar toz şeker
  • Beş çay bardağı portakal suyu ve iki çay bardağı mandalina suyu
  • Bir çay bardağı nişasta

Üst Kısmının Süslenmesi İçin

  • Sadece Hindistan cevizi!

Devekuşu Tatlısı Tarifi

Öncelikle yapmanız gereken akışkan kısmının hazırlanmasını sağlamak olmalıdır. Toz şekerinizi nişastanızı ve vanilyanızı bir sos tenceresine boşaltarak çırpma teli yardımıyla hızlı bir şekilde karıştırın. Sonrasında orta ateşte yanan ocağınızın üzerine alarak kıvamını koyulaştırana kadar pişirin. Kaynamaya başladığı andan itibaren altını tamamen kısın ve beş – altı dakika kadar pişirmeye devam edin. Sonrasında ocaktan alarak soğumasını bekleyin.

İkinci basamakta ise muhallebimizi bir kase içerisine su ile ıslatarak dökün. Ardından bir ocakta portakal ve mandalina suyunu nişasta ve toz şeker ile karıştırarak koyulaşmasını bekleyene kadar pişiriyoruz. Hazırladığımız bu jölemizi muhallebinizin olduğu kabımızın tam ortasından olacak şekilde döküyoruz. Bu işlem bittikten sonra kabımızın üstünü tamamen kapatacak şekilde streç film ile kapatarak bir gece kadar soğuk bir ortamda (tercihen buzdolabı) bekletiyoruz.

Son olarak üzerini Hindistan cevizi ile kapatarak servise hazır hale getiriyoruz. Pratik değişik tatlı tarifleri bölümünün ilk aşamasında sıklıkla sorulan bir tatlı olduğu için denemeden tarifini yazmak istemedik. Afiyet olsun…

Yorum yapın