Davul Fırın Kaç Derece Isıtır

Çok düşündüğümüz ama internette cevabına pek az rastladığımız soruların cevapları ile yolumuza devam ediyoruz. Bu hafta ki sorumuz davul fırın kaç derece ısıtır sorusu oldu.

Davul Fırın Sıcaklık Ayarı

Günümüzde kullandığımız davul fırınlar için pek çok farklı sıcaklık ayarı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sıcaklık ayarlarının zamanında uygun şekilde ayarlanması çoğunlukla kapağının yan kısmında bir termostatı bulunur. Bu termostat aralıklarla belirli olduğu için 180 derece orta kısımda yer alacaktır.

180 Derece Fırında Nerede

Her ne kadar 180 derece hemen hemen her tarifte karşımıza çıkıyor olsa da onu ayarlamak bir hayli zor olmaktadır. Pek çok fırında sıcaklıklar 150 – 200 Derece şeklinde belirlenirken 200 dereceden çok az kısarak 180 dereceye sabitleyebiliriz. Bu durum ne yazık ki tüm davul fırınlarda geçerli olmamaktadır.

Isı Ayarı Bulunmayan Davul Fırınlar

Ne gariptir ki bazı davul fırınlarda ısı ayarı yer almaz. Bu da başka soruların akıllara gelmesi demektir. Isı ayarı yoksa benim fırınım kaç derecede ısıtıyor? Bu soru için markanıza bakmanız gerekebilir. Çoğunlukla fırınlarda ısı ayarı bulunmuyorsa 200 – 250 derece arasında bir sıcaklık sabitlenmiştir. Bunu bazı modellerde 180 derecede görmek mümkün olmaktadır.

Ortalama ısıtma ayarı olarak kabul edilen 180 derece olmasına rağmen çoğunlukla ısı ayarı bulunmayan davul fırınlar için bu ayarın 200 – 250 derece arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Davul Fırın Düğmelerinin Anlamı

Davul fırınlar son derece pratik bir kullanım sağlar. Bunun için üzerinde bulunan genellikle iki adet düğme ve bazen açma kapama düğmesi yeterli olabilir. Bazı durumlarda ise termostat yardımıyla ısı ayarını yapmak mümkün olabilir.

Çoğunlukla markadan markaya değişiklik göstermekle beraber iki düğme fırın – ızgara ayarı olarak karşımıza çıkabildiği gibi birinci sıcaklık ayarı – ikinci sıcaklık ayarı gibi de bizi karşılayabilmektedir. Bu bir anlamda ısıtma konusunda da ön plana çıkan bir soru işareti olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Davul fırın markası ve modeli yazarsanız elimizden geldiğince sizin sorduğunuz sorulara yanıt vermeye çalışırız. Sağlıkla kalın…

“Davul Fırın Kaç Derece Isıtır” üzerine bir yorum

  1. SELAM DAVUL FIRIN MARKAM ŞAMDAN 1003
    Anma gücü 2 ×500=1000
    EKMEK.PISIRMEK ICIN NAAPABILIRIM,TARIFLERDE 180 DERECE DIYOR,BENIM FIRINIMIN ISINMA GÜCÜ NEDIR,YAZMIYOR UZERINDE CUNKU.
    Acilen cevaplarsanız memnun olurum,teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın