Buzluktaki Taze Barbunya Nasıl Pişirilir

Yaz barbunyasını tüm kış tüketmek mi istiyorsunuz? Bunun için buzdolabına atmanız yeterli olacaktır. Buzlukta yer alan gıdaların hızlı bir şekilde tüketilmesindense derin dondurucuda yer alan gıdaların daha uzun süre dayandığı bilinmektedir.

Doğrudan buzluktan aldığınız barbunyayı nasıl tüketeceğinizi detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Bunun dışında diğer tariflerimize de göz atabilirsiniz. Dilerseniz öncelikle barbunyanın buzdolabına nasıl koyulacağını anlatalım. Tüketeceğiniz oranda taze barbunyaların içlerini ayıklayarak yine porsiyona göre farklı boyutlarda tutarak buzdolabına koyunuz. Bu konuda derin dondurucuların daha uzun süre muhafaza ettiğini de söylemekte fayda bulunmaktadır. Ayıklama yaptıktan sonra haşlama yapıldıktan sonra da derin dondurucuya koyulmaktadır. Yıkanacaksa biraz suyunun sızması gerektiği de unutulmamalıdır. Derin dondurucuda bekleyen barbunyaların en azından 6 ay boyunca tazeliğini koruduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Buzluktaki Taze Barbunya Tarifi

Yazdan ayırdığınız poşet içerisinde yer alan dondurulmuş barbunyalarınızı derin dondurucudan çıkartın. 2 su bardağı kadar barbunya bu tarifimiz için yeterli olacaktır. Hemen her yemekte olduğu gibi bir adet orta boy soğan alıyoruz. İki su bardağı barbunya için 3 – 4 adet domates ve bir adet kırmızıbiberin yanı sıra yarım su bardağı zeytinyağı da malzemelerimiz arasında yer alıyor. Bir miktar tuz ve şeker, pul biber ihtiyaca göre diğer baharatlar bir miktar biber ve biraz maydanoz yeterli olacaktır.

Dondurulmuş Barbunya Tarifi

Öncelikle tencerenin içerisine zeytinyağımızı koyup üzerine küp küp soğanlarımızı doğrayalım. Biberi de ilave ettikten sonra hafif kavurun. Bu işlemin ötesinde ben bir adet sarımsak koyuyorum ama barbunya tariflerinde genellikle sarımsağın verilmediğini belirtmek isterim. O sebepten malzemeler arasında sarımsağa yer vermedim.

Daha sonrasında ise dondurulmuş barbunyamızı soğuk sudan geçirerek tenceremize ekleyelim. Poşet içerisinde ise poşetiyle birlikte suyun içerisine ilave edebiliriz. Bir süre tencerede rengini değiştirene kadar kavuralım. Barbunyanın cinsine göre renk değiştirme yoğunluğu farklılık gösterebilir. Bu işlem sonrasında tuz ve diğer baharatların yanı sıra şekerimizi de ilave edelim. Tüm malzemelerimizi tenceremizin içerisine aldıktan sonra kaynayana kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirmeye devam etmeniz gerekmektedir. Bu işlem bittikten sonra olmazsa olmazı olan limon ve maydanoz ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum yapın