Buzluktaki Limondan Limonata

Derin dondurucuların ciddi anlamda hayatımızı kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Özellikle meyve ve sebzelerin mevsiminde alınarak saklanmasını sağladığı için buzluklara ve derin donduruculara ayrıca saygı duyduğumu belirtmek istiyorum. Buzluk limonatası olarak da bilinen buzluktaki limondan limonata yapımını sağlayan tarifin ise ciddi anlamda kolay olduğunu belirtmek istiyorum. Aşağıda verdiğim tarifin 2 adet dondurulmuş limon kullanılarak yaklaşık 3 litrelik bir limonata yapılmasını sağladığını belirtmek istiyorum.

Buzluktaki Limondan Limonata Tarifi

Bunun için öncelikle tariflere göz atalım. Malzemelere bakılacak olursa 2 adet dondurulmuş limon ve bir adet dondurulmuş portakalın yanı sıra tarife keskinliğini vermek amacıyla bir tatlı kaşığı kadar limon tuzu ve bir parça tuz yeterli olacaktır. Limon tuzunun şeker eksikliğini 2 su bardağı şeker ile kapayacağız.

Gelelim tarife öncelikle limon ve portakalları derin dondurucudan +4 derecede yani buzdolabının üst kısmında bekleterek çözülmesini sağlıyoruz. Kesilecek kadar yumuşaması bizim için yeterli olacaktır. Çok bekletmeye gerek duymuyoruz.

Buzu üzerinde ama bıçak girecek sertliğe ulaştığında iri parçalar halinde kesiyoruz. Ardından mutfak robotuna koyarak üzerine bir su bardağı kadar içme suyu ilave ediyoruz. Ardından çektikten sonra tüm bu karışımı robottan geçirdikten sonra derin bir tencere içerisine koyarak karışımın üzerine toz şeker ve bir tutam tuzun yanı sıra limon tuzu da ilave edilir.

İşlem tamamlandıktan sonra bu karışım için 3 litreye tamamlayacak şekilde su ilavesi yapılarak şekerleri çözülene kadar karıştırılır. Bu karışımla ilgili internet üzerinde yer alan tariflere göz attığım zaman pek çok kişinin ısıttığını gördüm ama ben oda sıcaklığında ara ara karıştırarak aynı karışımı elde edebiliyorum. Ben ısıtılarak limonata yapılmasını tavsiye etmediğim için bu tarifi bu şekilde verdim. Dilerseniz bal ekleyerek de aynı tarifi elde etmeniz mümkün olabilir. Soğuması için buzdolabına koymayı unutmayın. Afiyet olsun…

Yorum yapın