Bir Çay Kaşığı Kaç Gram

Ölçülerle ilgili cevap vermeye devam ediyoruz. Son zamanlarda çok farklı sorular gelmesine rağmen bazen tariflerde ölçü büyüklüğünün kafa karıştırdığını düşünüyorum. Özellikle yabancı kaynaklı web sitelerinde yer alan tariflerde çay kaşığı yerine tatlı kaşığı kullanıldığı için çoğunlukla eksik yada yanlış tarif çevirileri olabiliyor. O sebepten bir tarifi denemeden onu tatmadan tarifini yapmanın son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Şimdi gelelim sorunun cevabına…

1 Çay Kaşığı Kaç Gr

Öncelikle boş ağırlığının sorulma ihtimali olmamasına rağmen buna yer verelim. Farklı tip üretiliyor olmasına rağmen bir çay kaşığının boş ağırlığının ortalama 15 – 20 gram arasında olduğunu söyleyebiliriz.

  • 1 çay kalığı un ortalama 2 – 3 gram
  • 1 çay kaşığı toz şeker 3 – 3.5 gram
  • 1 çay kaşığı su ortalama 2 gram
  • 1 çay kaşığı tereyağı 2.5 – 3 gram
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı 1.5 gram

Aşağıda yazacağım cevapların sık sorulduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca değinecektim ama hazır yer gelmişken bu konuya açıklık getireyim dedim.

  • 1 tatlı kaşığı nutella 35 kalori
  • 1 çay kaşığı nutella 20 kalori

Bir çay kaşığı nutella yedikten sonra kazandığınız kaloriyi yeniden yakmak için altı dakika boyunca orta tempoda merdiven çıkmanız gerekli! Burada yer alan bilgilerin büyük bir çoğunluğu silme şeklinde tarif edeceğimiz rakamlardır. 1 çay kaşığı unun maksimum alacağı miktar tepeleme alınması durumunda yukarda yazan rakamın birkaç misline ulaşabilmektedir.

Bir de yabancı kaynaklardan içerik okuyorsanız bizde çk olarak kısaltılan çay kaşığını onların ts (teaspon) olarak çevirdiğini bilmenizde fayda var. Bir diğer önemli konu başlığı da Amerikan ve İngiliz (hatta diğer Avrupa ülkelerinin) aynı zamanda doğu ülkelerinin (örneğin Japonya) çay kaşığı hacimlerinin birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır.

1 Çay Kaşığı Kaç ml

Bir çay kaşığının ortalama olarak 5 ml olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir