8 Su Bardağı Kaç Litre Yapar

Farklı bir soru ile karşınızdayız. Son zamanlarda çok fazla ölçülerle ilgili bilgilere yer vermeye çalışıyoruz. Öncelikle 8 su bardağı kaç litre yapar sorusunun cevabını birlikte vermeye çalışalım.

Hatırlarsanız ölçü kaplarının (su bardağı ve çay bardağı dahil) hacimlerinin evrensel olarak sabit olduğunu daha önce de belirtmiştik. 1 su bardağı kaç ml yapar sorusunun cevabına gelecek olursak 200 ml yaptığını söyleyebiliriz. Bu bilgiden hareketle:

8 su bardağı 1600 ml yapar. Çoğunlukla tariflerde 1.5 litreden biraz daha fazla bir ölçü alınması isteniyorsa 8 su bardağı ölçüsü kullanılmaktadır. Bu noktadan hareketle 2 çay bardağının aşağı yukarı bir su bardağı yapacağını düşünecek olursak yine aynı

4 Su Bardağı Kaç Litre Yapar

Litre ve hacim hesaplamaları yaparken çoğunlukla 800 ml için 4 su bardağı tarifi kullanılmaktadır. 1 litre süt, su vb ürünlerin hesaplanması için 4.5 su bardağı kullanılması yeterli olacaktır. Aynı şekilde yarım litre kaç bardak yapar diye soracak olursanız 2.5 su bardağı kullanmanız yeterli olacaktır.

4 Su Bardağı Un Kaç Gr Yapar

Ortalama olarak 1 su bardağı unun 185 gram olduğunu düşünecek olursak 4 su bardağı unun 745 gram yaptığını söyleyebiliriz. Bu da bir kilo un kaç su bardağı yapar sorusunu akıllara getirmektedir. Basit bir hesaplama yapmamız gerekirse bir kilo un için 5.5 su bardağı dolusu una ihtiyaç duyarız.

Hesaplamaları yapmak bu şekilde basit ve pratiktir. Bir su bardağı 200 ml aldığı için buradan hareketle sıvılarımızın hacmini rahatlıkla hesaplayabiliriz. Aynı şekilde su bardağının ağırlık başına hesaplamalarını yapmak için biraz daha bilgiye ihtiyaç duyarız.

Örneğin bir su bardağı un 185 gr yaparken bir su bardağı ezilmiş fındık daha ağır gelecektir. Bu tarz ağırlık hesaplarını yapmadan önce ortalama rakamlar hakkında bir bilgi almanızı tavsiye ederim. İnternette dolaşırken ortalama rakamlar hakkında bilgilere yer verilen web sitelerin büyük bir çoğunluğunun yanlış bilgilerle dolu olduğunu gördüm. O sebepten iyi bir hesaplama yapmanın daha büyük önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Yorum yapın